Doba čtení: 2 minut(-y)

Více než polovina klubů Premier League by mohla hrát i před práznými stadiony a stále by byla před zdaněním v zisku, uvedla studie BBC. 

V sezóně 2016/17, během které kluby začaly profitovat z rekordní televizní smlouvy v hodnotě £8,3 miliardy, byl zisk z prodeje vstupenek pouze 20 pencí za každou 1 vydělanou libru.

V sezóně 2015/16 by byli bez vstupeného v zisku jen dva kluby, o rok později se tento počet zvýšil až na 11.

Seznam klubů PL, které by měli zisk i bez prodeje vstupenek na zápasy. V zisku £1,21m by byl i Crystal Palace.

Podle Dr. Roba Wilsona, sportovního finančního specialisty, došlo ke zlomu v roce 2012. Tehdy byla podepsána smlouva o televizních právech v hodnotě více než 3 miliardy liber, která tuto změnu v Premier League signalizovala. “To je moment, kdy se vše začalo soustředit na zisk z televizních práv raději než z prodeje vstupenek na zápas” řekl.

“Pokud od Premier League dostanete £120 milionů za kopání míče, tak můžete hrát před prázdným stadionem. Z hlediska zisku kluby již nespoléhají na příjem z prodeje vstupenek.”

Bournemouth, který má v Premier League nejmenší stadion jen s kapacitou 11,450 míst, si za sezónu 2016/17 přišel na £136,5m, zatímco z prodeje vstupenek získali jen £5,2m.

“Fanoušci ale stále zůstávají nejdůležitějším elementem” řekl Malcolm Clarke – předseda Football Supporters’ Federation. “Hráči a trenéři odcházejí, ale my zůstáváme. Lukrativní televizní práva mohly kluby získat proto, že zápasy navštěvují diváci, kteří dokáží na stadionu udělat fantastickou atmosféru. 

“Na jednu stranu fanoušky nepotřebují, protože mají dostatek peněz z vysílacích práv, na durhou stranu je potřebují, protože z nich fanoušci dělají lukrativní produkt.”

Na začátku sezóny 2016/17 se kluby Premier League dohodly, že nechají cenu na venkovní zápas maximálně na 30 librách.

 

 

Kieran Maguire, fotbalový finanční expert ze Univerzity v Liverpoolu, řekl, že prodej vstupenek je stále důležitou součástí prodeje.

Manchester United, podle Forbes druhá nejcennější sportovní značka světa, si za jeden hrací den vydělá až £111,6m.

“A žádný z dalších 5 top klubů – Man Utd, Man City, Arsenal, Liverpool a Chelsea – by neměli profit bez částek vybraných na vstupném. 

“Arsenal, Manchester United a Liverpool zvýšili kapacitu svých stadionů a jelikož nemají tak benevolentní majitele jako Chelsea a Manchester City, jejich zisky z prodeje vstupenek jsou pro ně velmi důležité. Mohou tak investovat do hráčů, ať už se to týká zvýšení platů nebo nákup nových posil” řekl Maguire.

 

🏠 pro více zpráv z Premier League

 

Přidejte si stránku k Oblíbeným ⭐

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..