Evropská superliga oficiální, podrobnosti odtajněny! Premier League i UEFA ji striktně odsuzují a jdou do boje

Evropskou fotbalovou scénou v neděli prudce hýbaly informace o chystaném oznámením vzniku Evropské superligy. Ty se krátce po pondělní půlnoci také potvrdily. Jsou do ní zapojeny největší kluby z Anglie, Itálie i Španělska. Proti nim se ovšem spojují všechny fotbalové asociace, včetně Premier League, UEFA i FIFA, které takový projekt striktně odsuzují a chtějí se bránit maximálním možným způsobem. Klubům hrozí vyhození ze všech soutěží, a to včetně domácích, hráčům zase zákaz reprezentovat svou zem.

0
kvíz premier league
Doba čtení: 4 minut(-y)

Obrovský rozruch ve fotbalovém světě vzbudila během nedělního odpoledne informace několika zahraničních médií, včetně Sky News a The Times, o chystaném vzniku Evropské superligy. Mluvilo se o ní již před třiceti lety, v lednu tohoto roku pak téma vyvstalo znovu s informací o jednáních mezi některými evropskými velkokluby. Vznik měl být oznámen ještě v neděli večer.

Nakonec byla oficiální zpráva o vzniku soutěže zveřejněna až krátce po půlnoci. Vydána byla na stránkách jednotlivých klubů, které v ní potvrzují společnou dohodu o vzniku nové soutěž nazvané Evropská Superliga. Uvádějí také, že chtějí maximálně spolupracovat s partnery a především fanoušky, aby soutěž rozvíjeli nejlepším možným směrem. Soutěž se má hrát během týdne, tedy ve dnech, kdy se hrává Liga mistrů či Evropská liga.

Zakládajícími členy jsou tři italská mužstva – AC Milán, Inter Milán a Juventus, stejný počet španělských – Atlético Madrid, Real Madrid i Barcelona a půltuctu anglických, respektive všechny, které se řadí do takzvané velké šestky – Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City i United a Tottenham. Ještě před startem soutěže se k nim mají přidat další tři kluby, které budou stálými členy.

Týmy z Francie i Německa se připojit odmítly, za což jim UEFA poděkovala (viz její stanovisko níže).

Podle některých zahraničních novinářů především z Anglie a Itálie chtějí kluby soutěž rozjet co nejdřív to vůbec bude možné. Mluví se dokonce již o příští sezoně. Ve zprávě zakládajících klubů je uvedeno, že by Superliga začínala prakticky stejně jako domácí ligy, tedy již v průběhu srpna.

Podle zatím 12 zakládajících členů bude soutěž hrát celkově 20 klubů, přičemž pět z nich by se do ní dostalo vždy na základě výsledků z posledního ročníku. Účastníci pak budou rozděleny do dvou skupin. Tři nejlepší postoupí přímo do play-off, čtvrtý s pátým si ještě zahrají jakési předkolo o poslední volné místo. Vyřazovací fáze se pak bude hrát stejným stylem jako v Lize mistrů, a to včetně jediného finálového zápasu, jenž se odehraje vždy na neutrálním stadionu na konci května.

V soutěži budou zřejmě lítat obrovské peníze. Jen do začátku mají dle zprávy obdržet zakládající členové monstrózních 3,5 miliardy eur, které budou příspěvkem na investiční plány, zlepšení infrastruktury a zmírnění následků pandemické situace.

Jasné už také složení vedení celé soutěže. Ujal se jej prezident Realu Madrid Florentino Pérez. Viceprezidenti jsou pak Andrea Agnelli z Juventusu a Joel Glazer, předsedající Manchesteru United.

„Nová liga zahrnuje ohromující množství peněz, které se budou dělit mezi účastněné kluby. Podle mých informací na tento projekt již například americká banka JP Morgan vyčlenila zhruba šest miliard dolarů,” uvedl v neděli odpoledne, tedy v době sílících spekulací novinář Sky News.

„To přichází v době, kdy jsou samozřejmě pokladnice všech klubů tvrdě zasaženy koronavirovou pandemií, což je právě nepochybně jeden z důvodů, proč se tolik evropských velkoklubů rozhodlo Evropskou superligu, o které se diskutuje již několik let, rozjet právě teď.”

Není žádným tajemstvím, že se Superliga nelíbí jak světové asociaci (FIFA), tak už vůbec ne té evropské (UEFA), která organizuje Ligu mistrů. A právě milionářská soutěž může velmi výrazně utrpět. Sama UEFA přitom v těchto dnech chystala výrazně změnit největší klubovou soutěž na starém kontinentu.

V pondělí měla dát zelenou rozšíření Ligy mistrů z 32 na 36 týmů, jejich spojení do jedné skupiny a navýšení počtu zápasů v základní skupině na 10, přičemž tohle všechno by platilo od ročníku 2024/25. 

Nakonec to ale vypadá, že pondělní zasedání UEFA bude mít zcela jiný program. Podle všeho půjde spíše o jakýsi krizový mítink, na němž se bude řešit potrestání všech zúčastněných mančaftů a další směřování celého evropského fotbalu.

Evropské superliga se zcela pochopitelně vůbec nelíbí ani samotné Premier League. Její šéf Richard Masters podle Sky News apeloval na každý klub, který uvažuje o zapojení se do tohoto podniku, aby toho okamžitě nechal, než dojde k nenapravitelným škodám.

„Nepodporujeme a ani nemůžeme podporovat takový koncept,” uvedl Masters. „Pravidla Premier League obsahují závazek mezi kluby zůstat ve fotbalové pyramidě a zakazují klubům vstupovat do soutěží nad rámec těch, které jsou uvedeny v pravidle L9, bez povolení představenstva Premier League. A nedokážu si představit žádný scénář, při němž by takové povolení bylo uděleno.”

Premier League vydala stanovisko, superligu v něm striktně odsuzuje

Premier League k celé záležitosti dnes odpoledne vydala oficiální stanovisko, v němž uvádí: „Odsuzujeme každý návrh, který útočí na principy otevřené soutěže a sportovních zásluh, jež jsou jádrem domácí i evropské fotbalové pyramidy.”

„Fanoušci každého anglického, ale i kteréhokoliv evropského klubu, mohou nyní snít o tom, že jejich klub vyšplhá na vrchol a bude moct hrát proti těm nejlepším. Cítíme ovšem, že Evropská superliga by takový sen zcela zničila.”

„Evropská superliga podkope přitažlivost celé hry a bude mít nesmírně škodlivý efekt na bezprostřední i budoucí směřování Premier League a jejich členských klubů i všech fotbalistů, kteří spoléhají na naše financování a solidaritu, aby prosperovali.”

„Budeme spolupracovat s fanoušky, Fotbalovou asociací, Ligovou fotbalovou asociací, Hráčskou asociací i Trenérskou asociací, jakož i dalšími zúčastněnými v Anglii i zahraničí, abychom hájili integritu a budoucí vyhlídky anglického fotbalu v nejlepším zájmu hry.”

UEFA: Cynický projekt. Vyzýváme každého, aby se připojil do boje

Se stanoviskem po zveřejnění informací o připravujícím se oznámení vzniku Evropské superligy přispěchala ještě v neděli odpoledne rovněž Evropská asociace UEFA, která uvedla: „UEFA, anglická fotbalová asociace (FA), Premier League, španělská fotbalová federace (RFEF), LaLiga, italská fotbalová federace (FIGC) a Serie A byli informováni, že několik anglických, španělských a italských klubů nejspíše plánuje oznámit vytvoření uzavřené soutěže, takzvané Evropské supeligy.”

„Pokud k něčemu takovému dojde, všechny výše uvedené organizace, ale i FIFA a její členské asociace, zůstanou spojené ve snaze zastavit tento cynický projekt, který vzniká ve vlastním zájmu několika klubů v době, kdy společnost potřebuje solidaritu více než kdy jindy.”

„Zvážíme veškerá opatření, která jsou v našich silách, a to jak na soudní, tak sportovní úrovni, abychom tomuto projektu zabránili. Fotbal je založen na otevřených soutěžích a sportovních zásluhách, což se nemůže změnit.”

„Jak již dříve oznámila FIFA a šest federací, dotčeným klubům bude zakázána účast v jakékoli jiné soutěži na domácí, evropské i světové úrovni a jejich hráčům bude rovněž upřena možnost reprezentovat své národní týmy.”

„Děkujeme všem klubům, zejména těm ve Francii a Německu, které odmítly přistoupit na takový projekt. Vyzýváme všechny milovníky fotbalu, příznivce i politiky, aby se k nám připojili v boji proti takovému projektu, pokud by měl být oznámen. Tento vytrvalý zájem několika lidí trvá už příliš dlouho. Co je moc, to je moc.”

Situaci pro vás nadále sledujeme

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..