Doba čtení: 3 minut(-y)

Když mluvíme o Velké 6, Gunners jsou v ní vždy přítomní. To do značné míry samozřejmě závisí i na velkých příjmech, které každoročně generují. Tedy ano, mluvíme o bohatém klubu. Nemůžeme ale ani zapomínat na to, že mají jeden z nejvyšších mzdových účtů v celé Premier League. Komplikovaná situace tím ale rozhodně nekončí a myslíme si, že k tomu stačí dodat jen dva pojmy: Arsenal versus Kroenke. 

Arsenal svým hráčům vyplácí více peněz než naprostá většina anglických celků. Pouhé mzdy Pierre-Emerick Aubameyanga, Williana, Alexandra Lacazetteho a Thomase Parteyho je stojí 3,6 milionu liber měsíčně.

Takže ano, mzdy jsou v Arsenalu velkým problémem…

 

Klub ale na sebe v loňském roce značně upozornil i jinak a ne zrovna v pozitivním světle. Své hráče během pandemie přiměli přistoupit na snížení mzdy o 12,5% (poté to bylo sníženo na 7,5% díky kvalifikaci do Evropské ligy). Nicméně o něco později klub propustil svých 55 zaměstnanců (ne-hráčů) a díky tomu tak dokázal ušetřit 1,5 milionu liber, což se téměř rovnalo tomu, co v té době vypláceli Mesut Özilovi. A nemusíme snad ani hovořit o kauze Gunnersaura.

 

Nechybí tak ale ani další kontroverze z poslední doby…

Už je to dlouho, co stál Arsenal ve výšinách morálního fotbalu. Klub je v posledních pár letech spojován s mnoha kontroverzemi a to od nejdražších vstupenek na zápasy až po fakt, že se nepostavili za svého tehdejšího hráče Mesuta Özila, který upozornil na  porušování lidských práv v Číně. To jen tak na okraj…

 

Pojďme se ale podívat na hřiště.

Tam se dají jejich výkony popsat jako nahoru-dolu. Sezóna Gunners je jako na houpačce. Pár zápasů vyhrají, pak zase prohrají. Fanoušci Kanonýrů zajisté nezapomenou na šikanu ze strany Boltonu a Stoke. Nelze však opomenout ani jejich ne-zrovna přesvědčivé výkony proti Slavii či Liverpoolu.

A co manažer Mikel Arteta? Ty nejlepší výkony Arsenalu dodávají fanouškům naději a naznačují, že trenér je v procesu přeměny týmu na plynulý dynamický celek, špatné výkony vás však nechají všechno zpochybnit s tím, že se to snad nikdy nestane.

Samozřejmě je třeba si v této době připomínat řekněme zvláštní fotbalovou sezónu díky světové pandemii, která zamávala s většinou klubů, kralování Mikela Artety na Emirates stadionu bychom ale rozhodně nepopsali jako transformativní.

Tohle ale ještě stále rozhodně není tím největším problémem klubu…

 

Pak je tady také podivuhodný případ majitele klubu, který nelze opomenout… aneb Arsenal versus Kroenke.

No a pokud jste žili v posledních dnech pod kamenem a nevíte, jaká nálada v klubu je, vystačí vám vědět to, že poslední protesty, kterých se před stadionem Arsenalu účastnilo přes 1000 lidí, se odehrály minulý pátek. Byly uspořádány na protest proti připojení se k Evropské Superlize (ESL), která trvala +- 2,5 dne.

Gunners totiž byli jedním z 12 zakladatelů, o pár hodin později od oznámení se ale stáhli a svým fanouškům se omluvili. Již tak napjatý vztah s majitelem klubu ale rozhodně napraven nebyl. Právě naopak…

73-letý Stan Kroenke vlastní kromě 67% Arsenalu i řadu dalších sportovních celků, včetně NFL týmu Los Angeles Rams nebo NBA týmu Denver Nuggets. Jeho syn Josh se ujal pozice ředitele Arsenalu. Ten je však v očích většiny příznivců klubu ‘tím menším zlem’ v porovnání s jeho otcem.

Nicméně právě velké portfolio Stana Kroenkeho je jedním z hlavních důvodů poškozeného vztahu – pokud se to ovšem dá vztahem nazývat – mezi ním a fanouškovskou základnou. Příznivci cítí, že jsou jen součástí jeho businessu. Jeho cílem nikdy nebylo dobro a úspěch klubu a podle toho to taky tak vypadá. Arsenal nyní sedí na 10. místě ligové tabulky.

Před pár dny jsme vás také informovali o tom, že švédský miliardář a spoluzakladatel Spotify Daniel Ek na svém Twitteru uvedl, že by severolondýnský klub od Kroenkeho odkoupil, ten ale jakékoliv převzetí razantně odmítá.

Z Arsenalu se tak pomalu a jistě stal globální konglomerát maskovaný jako fotbalový tým. A je tomu tak od roku 2007, kdy na palubu připlul právě Stan Kroenke. Fotbaloví fanoušci ale nezapomínají na to, že tento klub má opravdovou duši a velkou historii a my mu přejeme, aby tuto kapitolu co nejdříve uzavřel.

 

🏠 Domů

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..