Arsenal na Slavii musí vyhrát, pro něj i Mikela Artetu to je extrémně důležité

Mikel Arteta je před odvetným utkáním se Slavií pod velký tlakem. Z Emirates Stadium si Arsenal přivezl pouze remízu 1:1 a dnes bude hrát v podstatě o všechno. Pakliže neuspěje, vážně mu hrozí, že příští sezonu odehraje zcela bez účasti v pohárové Evropy, což bude pro klub bez pochyb znamenat obrovský problém. Vždyť Kanonýři naposledy tohoto neúspěchu „dosáhli” před 26 lety.

0
Doba čtení: 2 minut(-y)

Ve středu večer usedl Bernd Leno do křesla v tiskovém sále na Sinobo Stadium, za sebou měl loga sponzorů a Evropské ligy, zadíval se do monitoru, a pronesl: „Budoucnost evropských pohárů bez Arsenalu? Řekněte si to nahlas, nezní to moc hezky.”

Zkuste si to sami. Souhlasíte s německým gólmanem? Kanonýři se naposledy neprocpali do ani žádné z mezinárodních soutěží v sezoně 1995/96 a tento neúspěch mohou v příští sezoně po 26 letech zopakovat. Aby jej zvrátili, budou muset o dnešním večeru najít recept na pražskou Slavii.

Jen ovládnutí Evropské ligy může londýnský klub ještě poslat do milionářské soutěže. A alespoň zopakování účasti v druhé kontinentální soutěži? Konkurence je obrovská, Arsenal až devátý, ve vyrovnané tabulce ale pravda ještě má naději. Na druhou stranu není nijak velká a rozhodně na se ni nelze spoléhat.

Případný rok bez pohárů by pro klub, v němž nemají zrovna čistý vzduch, znamenal další obrovské problémy včetně ekonomických, kterou budou v beztak tíživé situaci obrovské. To jen razí na dnešní odvetný souboj v Praze obrovská kulaté razítko „extrémně důležité”.

A nutno zopakovat, že Kanonýři do něj vyrazí v horším postavení. Vše sice mohlo být jinak, čemuž dá za pravdu každý kdo viděl alespoň sestřih úvodního duelu, díky výsledné remíze 1:1, o níž se zasloužili střelci Nicolas Pepe a Tomáš Holeš ale platí, že svěřenci Mikela Artety musí za každou cenu alespoň jednou skórovat.

Pakliže by se jim nepovedlo přes českého soka projít, kdoví, jestli španělský kouč už nepřijde o své místo v kanceláři na Emirates Stadium. Židle se pod ním minimálně prudce houpe, na čemž mají zásluhu mimo jiné i některá ostře kritizovaná rozhodnutí z prvního vzájemného souboje.

Nejvíce se zmiňuje nasazení Williana, jemuž se aktuálně vůbec nedaří, nebo až příliš dlouhé čekání na vystřídání (první udělal Arteta v 73. minutě). Byli to přitom právě hráči z lavičky, kteří Kanonýrům zajistili alespoň onu jednu vstřelenou branku. Naproti tomu Lacazette, začínajíc v základní sestavě, v samostatném úniku důvěru kouči neoplatil.

Náladu si mužstvo zvedlo o víkendu, kdy přejelo prakticky jistě sestupující Sheffield United 3:0. Dvěma góly se při ní blísknul právě francouzský záložník. Odváží se jej ale Arteta postavit i tentokrát? Variant má víc, na druhou stranu ovšem jeho kádr zužují některé absence.

Hlavní ohnisko je v obranném složení, do něhož nebudou určitě zahrnuti David Luiz ani Kieran Tierney. U některých dalších opor mužstva to, zda-li nastoupí, stále není jisté. Martin Odegaard nebo Pierre-Emerick Aubameyang měli během týdne drobnější zdravotní obtíže a není vyloučené, že dres Arsenalu ve čtvrtek neoblečou.

Teď je to na Artetovi. Víc než kdy jindy potřebuje najít to správné složení sestavy a zajistit Arsenalu postup přes českého soupeře. Pokud neuspěje, pro něj samotného, ale hlavně jeden z nejúspěšnějších klubů fotbalové historie to bude mít nedozírné následky.

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..