Arsenal si vyhlédl dopujícího brankáře s brutální stopkou. Musí počkat, jak dopadne jeho odvolání

Posílit gólmanskou soupisku a získat silného konkurenta své nynější jedničce Berndu Lenovi, jenž svou hrubkou prohrál nedávné utkání s Evertonem, se zachtělo Arsenalu. Ten by rád v létě ulovil kamerunského André Onanu. Má to ale velký háček. Brankář Ajaxu Amsterdam si odpykává roční úplný zákaz fotbalu za dopink a Kanonýři tak budou muset čekat, jak dopadne jeho červnové odvolání u Mezinárodní sportovní arbitráže.

0
andré onana
Doba čtení: 2 minut(-y)

Talentovaný 25letý gólman už déle jak čtvrt roku nechytal a ještě pár měsíců určitě nebude. Na vině je již zmíněná aféra s pozitivním dopingovým testem. Při něm mu byla v těle zjištěna přítomnost látky zvané furosemid. Ta sice výkon přímo nezlepšuje, může ale zakrýt použití jiných druhů látek, které již na fungování organismu mají výrazný vliv, a proto je taky Světovou dopingovou agenturou (WADA) zakázána.

Onanu ovšem nejspíše potkala smůla. Furosemid totiž obsahovaly léky jeho manželky, které si měl omylem vzít namísto aspirinu. Ostatně i sama UEFA uznala, že v jednání odchovance Barcelony úmysl s největší pravděpodobností nebyl. Jenže i přesto mu vyměřila mimořádně tvrdý trest – absolutní zákaz fotbalu, a to až na dobu 12 měsíců!

Vztahuje se dokonce i na tréninky, Onana tak v posledních měsících pracuje pouze s osobním brankářským trenérem na pronajatém trávníku jednoho amatérského amsterdamského klubu.

Zároveň si na červen připravuje odvolání k nejvyšší instanci. Aktuální výše zákazu hraní fotbalu by mu platila až do února 2022, právníci ale doufají, že uspějí u Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS) a dosáhnou zkrácení na osm měsíců. Za takových okolností by byl už na začátku října uschopněn k hraní soutěžních zápasů a dva měsíce předtím i k trénování s týmem.

Nad tím, zda-li tím „týmem” ještě bude Ajax, ovšem visí otazník. Horlivým zájemcem o služby reprezentanta Kamerunu je totiž Arsenal. Jeho řady přitom mohl rozšířit už v lednu, když se Onanovi velcí obdivovatelé Mikel Arteta a Edu rozhodovali, jak doplní po odchodu Emiliana Martíneze a s ohledem na hroznou formu Alexa Runarssona brankářské složení.

Nakonec ale sáhli po daleko ekonomičtější variantě – z Brightonu přivedli na hostování Mata Ryana. Hostování to ale bylo jen do konce sezony, a tak je na Emirates Stadium opět uvolněné brankářské místo.

Dopadne-li Onanovo odvolání skutečně podle představ, což se dozvíme pravděpodobně v druhé polovině června, je velmi pravděpodobné, že se jej Kanonýři budou snažit získat. Konec konců by jeho přestup ani nemusel být příliš nákladný.

Zatímco v roce 2018 se stal Bernd Leno s 25 miliony eur suverénně nejdražším brankářem v historii klubu, 190 centimetrů vysoký rodák z Nkol Ngok by mohl s ohledem na dlouhou pauzu a už jen rok trvající kontrakt klidně vyjít jen na 8 milionů eur. A to má podle transfermarktu hodnotu bezmála čtyřikrát vyšší.

Co s Berndem Lenem?

Možná se ptáte, co by v případě Onanova příchodu bylo s jedničkou Kanonýrů Berndem Lenem. Vždyť Kamerunec sám patří mezi gólmany k absolutní elitě a jistě by byla škoda nechat jej jen zahřívat lavičku.

Lenovi ale z kontraktu v Londýně zbývají ještě dva roky. „V klubu jsem šťastný. Nevím, co přijde v budoucnu, ale jsem otevřený všemu. Možná novému dobrodružství, možná dalšímu dobrodružství v Arsenalu,” zůstává tajemný. Pomalu se už ale začíná mluvit o prodloužení smlouvy.

Arsenalu tak může vzniknou jedna z nejvyrovnanějších a nejkvalitnějších brankářských dvojic v Premier League.

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..