Boj o anglické finále Ligy mistrů: Turecko na červené listině, přesune se pro fanoušky do Británie?

Angličané usilují o přesunutí dějiště finále Ligy mistrů z Istanbulu na vlastní půdu. Oba celky, které se do posledního utkání klubové sezony probojovaly, jsou totiž z Premier League a ve vlastním zemi by mohly hostit dohromady až 10 000 fanoušků. Naproti tomu Turecko se ještě potýká s třetí vlnou pandemie a bylo pro Brity umístěno na červenou listinu.

0
Doba čtení: 2 minut(-y)

Je to, alespoň fotbalovou optikou, jeden z největších paradoxů dnešní doby. Do nejprestižnějšího a nejsledovanějšího utkání klubové sezony na starém kontinentu, finále Ligy mistrů, se probojovaly dva anglické kluby – Manchester City a Chelsea. Hrát se na Ostrovech, mohlo by utkání z tribun sledovat krásných 10 000 příznivců obou celků.

Jenže o pohár se má bojovat jinde. Na Atatürkově olympijském stadion v Istanbulu, kde se mělo hrát už vloni, ale kvůli pandemii se dějiště nakonec přesunulo do Lisabonu. V Turecku je přitom koronavirový vývoj velmi vážný, ač se rychle zlepšuje. V zemi platí do 17. května tvrdý lockdown, a co víc, Velká Británie ji jen tři týdny před konáním finále zařadila na červenou listinu.

Pro příznivce Cityzens a Chelsea to tak znamená velký problém. UEFA sice plánovala oběma táborům nabídnout 4000 lístků, ale pro ty je teď výjezd do země podmíněn 10denní karanténou v některém z vládou schválených hotelů.

„Obávám se, že musíme umístit Turecko na červenou listinu. Bohužel to bude mít i dopad na Ligu mistrů, fanoušci by neměli cestovat do Istanbulu na finále,” uvedl britský ministr dopravy Grant Shapps.

Proto se připravuje operace, která by Istanbulu podruhé za sebou sebrala pořadatelství každoročního svátku fotbalu a přesunula jej do Anglie.

„Fotbalová asociace (FA) o tom vede diskuze s UEFA. Samozřejmě by bylo v dané situaci skvělé pořádat finále u nás, jsme tomu velmi otevření, ale rozhodnutí závisí čistě na UEFA,” pokračoval Shapps. „Spojené království má již zkušenosti a ukázalo, že je schopno úspěšně a bezpečně uspořádat fotbalový zápas s lidmi na tribunách, takže máme nejlepší předpoklady k tomu ujmout se i finále Ligy mistrů.”

Na přesun tlačí pochopitelně také sami fanoušci. Například zástupci organizace Chelsea Supproters’ Trust se mají osobně sejít s prezidentem UEFA Alexandrem Čeferinem a celou záležitost projednat.

Otázkou ještě zůstává, kde by se případně na anglické půdě o ušatý pohár bojovalo. K pořadatelství se ochotně přihlásila Aston Villa, její stánek ovšem podle všeho nesplňuje veškeré požadavky UEFA.

Hrát by se tak mohlo na novém stadionu Tottenhamu Hotspur, nebo, což se zdá býti nejpravděpodobnější variantou, ve Wembley. V takovém případě by ale vznikl další problém, neboť ve stejné datum jako finále Ligy mistrů (29. května) má dojít i k finále play-off Championship.

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..