Britský novinář: Jsme ve válce. Superliga je vedena pouze chamtivostí, směřuje to k soudu

Není fotbalového fanouška, který by dnes neřešil pro tento sport zcela převratnou informaci: 12 evropských velkoklubů se rozhodlo odtrhnout od všech ostatních a zakládá si vlastní uzavřenou soutěž – Evropskou Superligu. V Anglii dokonce jede od rána na sportovním kanále Sky Sports speciální vysílání, rozebírající celé téma do podrobností. V něm mimo jiné vystoupil uznávaný novinář Kaveh Solhekol, jenž ve svém výstupu dokonale shrnul vše o Evropské Superlize. Přinášíme vám tudíž český přepis toho, co Solhekol ve studiu uvedl.

0
Doba čtení: 2 minut(-y)

„Co se teď děje je bez nadsázky civilní fotbalová válka. Na jedné straně máme ty takzvané velké kluby, na straně druhé máme ligy a řídící orgány. A o co těm takzvaným velkým klubům teď jde jsou velké peníze do budoucna.”

„Nejsou spokojení s podobou evropských pohárů. Manchester United, s veškerou úctou, hrál v letošní sezoně Champions League proti Basaksehiru, Lipsku a PSG. On ale určitě nechce hrát s kluby jako Basaksehir či Lipsko, chce hrát každou sezonu s Realem Madrid, Barcelonou, Juventusem, Interem Milán, a chce to proto, že pak může daleko více peněz vytěžit na televizních právech.”

„Pány, kteří stojí v čele těchto velkých klubů, a jsou to skutečně pouze pánové, zajímá pouze generování peněz. O tom to celé je, o penězích. Ti pánové neznají pomalu ani historii vlastního klubu, natož anglického fotbalu, evropské fotbalu.”

„Vždyť se podívejte jen na to, jak tu soutěž pojmenovali – Evropská Superliga. Superliga čeho jako?! Je to liga vedená chamtivostí, nenasytností a potřebou neustále generovat peníze od lidí z celého světa za prodávání vysílacích práv na zápasy, to je jediný důvod proč se tohle všechno děje.”

„Postavila se proti tomu FIFA, UEFA, nesčetné množství fanoušků, národních organizací, politici. Co na to řekne Jürgen Klopp? Slyšel jsem ho o Superlize v minulosti několikrát mluvit a byl naprosto proti. Co na to řekne Jordan Henderson? Marcus Rashford? Thomas Tuchel?”

Moderátorka: „Nemá to ale co dočinění s globalizací celého sportu jako takového? Ve spoustě ostatních sportů známe případy, kdy se nějaké kluby odtrhnuly a založily vlastní uzavřenou soutěž. Neměli bychom to tedy zkrátka překousnout?”

„To je dobrá otázka, protože vzpomeňme na rok 1992, kdy se formovala Premier League. Tehdy šlo totiž taky o odtrhnutí, na to by se nemělo zapomínat. Byly tu ale dva velké rozdíly: zaprvé Premier League zůstala prostupnou soutěží, z níž šlo sestupovat a naopak do ní postupovat, nebyla zcela uzavřená; zadruhé Premier League byla podpořena Fotbalovou asociací.”

„Jenže za touto novou soutěží nestojí vůbec žádná fotbalová organizace. Co bude podle mě také rozhodující, to jsou hráči, trenéři, řídící orgány, politici, ale především fanoušci. Nezapomínejme prosím na fanoušky. Myslí se na ně vůbec?!”

„Co chtějí takoví fanoušci každou sezonu? Vyhrát evropský pohár! Každý fanoušek Liverpoolu vám řekne: ‚šestkrát, šestkrát jsme tu Ligu mistrů ovládli.’ A teď to mají všechno zahodit a opustit tuhle soutěž? Už nikdy nebojovat o evropský pohár? Pro co teď mají fandit? Aby vyhráli trofej JP Morgan?! O tomhle sní každý rok?”

Moderátor: „Ale tihle fanoušci nakonec přeci jen svolí a moc rádi se půjdou podívat naživo na Lionela Messiho. Nebudou prázdné stadiony. Jestli se tahle soutěž rozjede, tak na ni půjdou.”

„Jestli se rozjede… Nevím, někdo by teď možná řekl, že jste cynický, někdo realista. Je pravda, že v minulosti jsme ve sportu podobných záležitostí už pár viděli a lidé si na to prostě časem zvykli a na zápasy normálně chodili. Rozhodně bude těžké nejít jako fanoušek například Manchesteru United na Old Trafford na zápas s Realem Madrid. Stejně bude určitě těžké dejme tomu pro fanouška United bydlícího v Hongkongu nezaplatit si za sledování takového zápasu v televizi.”

„To vše ale samozřejmě za předpokladu, že se to dostane až takhle daleko a tím si tedy upřímně já osobně nejsem moc jistý, neboť je proti tomu příliš mnoho lidí. A když dojde na cokoliv týkající se peněz, kde to vždycky skončí? U soudu. Tam to všechno směřuje.”

„Ty kluby jdou podle mě do obrovského, ale opravdu obrovského risku. Dělají krok úplně do neznáma. A důležité je, že je tu stále i množství těch největších klubů, jako Bayern Mnichov, s obrovskou historií, které se rozhodly do tohoto projektu nevstoupit.”

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..