Chystá se možnost střídání navíc při úrazu hlavy. Pravidlo by mohlo v Anglii platit od příští sezony

Ve fotbalových pravidlech by v příštím roce mohlo konečně dojít k léta připravované změně. Ta má za cíl chránit hráče s úrazem hlavy. Pokud si jej přivodí v průběhu zápasu a tým již nebude mít k dispozici volné střídání, má mít možnost provést v takovém případě výměnu navíc.

0
Doba čtení: 2 minut(-y)

Fotbal se chystá přijmout nové pravidlo, jež by umožňovalo vystřídat hráče se zraněním hlavy i v případě, kdy by mělo mužstvo už všechna střídání vyčerpaná. Aby se zabránilo případnému zneužití této možnosti, mohl by soupeř rovněž ve stejný čas některého hráče vyměnit.

Tím, kdy a jak by se toto pravidlo zkoušelo, se budou zabývat tvůrci pravidel nejspíše 23. listopadu. Konečné rozhodnutí pak má ze strany Mezinárodní pravidlové komise (IFAB) padnout při dalším mítinku v prosinci.

S testováním takových střídání by se začalo v lednu příštího roku, přičemž by se do něj mohl zapojit kdokoliv, kdo by měl zájem pravidlo následně používat.

Do této skupinky patří také Premier League a Fotbalová asociace, ti ovšem ještě čekají na další detaily a je zřejmé, že pravidlo nebudou chtít zavádět v půlce rozehrané sezony.

Střídání při zranění hlavy mělo být původně aplikováno už při letních olympijských hrách v Tokiu. Ty byly ale z dobře známých důvodů přesunuty na následující rok.

K pravidlu se vyjádřila také nadace Headway, zabývající se lidmi po zranění mozku. Podle ní má fotbal přistoupil spíše na dočasné střídání, kdy by hráč nahradil zraněného fotbalistu na několik minut, než bude ošetřen, a následně došlo k návratu. Podobně to totiž funguje i v ragby, kde mají doktoři 10 minut na ošetření zranění hlavy.

„Ohledně střídání při zranění hlavy je to furt dokola. Spoustu let jenom mítink za mítinkem, návrh za návrhem, už jsme na konci roku 2020 a stále jsme se nikam nedostali,” vyjádřil se šéf Headwaye Luke Griggs.

„Ve fotbale je pět střídání, aby se zmírnil dopad náročného kalendáře kvůli koronaviru. To ukazuje, že fotbal umí udělat změnu, pokud chce.”

„Otřes mozku je těžce diagnostikovatelný. Umožní-li se dočasné střídání, které se pochopitelně může změnit v trvalé, vyhneme se unáhleným závěrům lékařů při takovýchto zraněních.”

„Funguje to tak už v ragby, tak proč by nemohlo i ve fotbale?” dodal Griggs.

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..