Chystá se reforma Ligy mistrů, jde ale proti menším klubům. Přinese fotbalu rozsáhlejší změny?

Svět kolem nás se neustále mění a nejinak je tomu i s fotbalem. Ten v těchto dnech dopéká jednu poměrně zásadní reformu své (na evropském kontinentu) největší chlouby – Ligy mistrů. Ještě během probíhajícího měsíce má být rozhodnuto, zda se od sezony 2024/25 bude řídit novým formátem, nebo zůstane u toho stávajícího. Problém ale tkví v tom, že jde na ruku velkoklubům a naopak může mít nedozírné, až devastující následky pro menší kluby, a to třeba i ty z nižších anglických soutěží.

0
Doba čtení: 3 minut(-y)

Na stole je výrazné navýšení celkového počtu zápasů (zhruba o stovku), přičemž v podzimní části by přibyly další 4 termíny vyhrazené pro milionářskou soutěž. Zvětšil by se navíc i počet týmů. Proč? Odpověď asi znáte sami… Za vším hledejte peníze.

V minulém roce se objevily spekulace, že by si největší evropské kluby rozjely vlastní „Evropskou superligu”, aby navýšily své příjmy. To se ale UEFĚ pochopitelně ani trochu nelíbí, a tak chce dát možnost většího výdělku právě skrze větší počet zápasů (který by pochopitelně generoval spoustu peněz navíc ze vstupného i vysílacích práv) ve své soutěži.

Aktuálně platí, že hlavní fázi Ligy mistrů hraje 32 evropských klubů, kvalifikovaných na základě koeficientů jednotlivých zemí v žebříčku UEFA. Ty se rozdělují do osmi skupin, kde hraje každý s každým 2krát, načež lepší polovina jde do play-off.

A jak zní reformační plán? Účast hned 36 týmů, přičemž by každý odehrál deset zápasů s rovnocennými soupeři (hodnoceno opět podle koeficientu UEFY) a body by se zapisovaly do jedné jediné velké tabulky.

Kdo obsadí nová místa? Podle plánu UEFY by o LM přišel třeba West Ham

Jak už to se změnami bývá, existují skupinky příznivců i odpůrců. Ti, kteří jsou proti, nejvíce řeší ona 4 volná místa, která rozšířením vzniknou. Volají po tom, aby je dostaly kluby z „horších” zemí, jejichž zástupci se dříve do Ligy mistrů dostali zcela sporadicky.

Jenže UEFA chce při nejmenším dvě z nich zaplnit pomocí takzvaného historického koeficientu, tedy nikoliv na základě umístění z předchozí sezony, nýbrž úspěchů z x předchozích.

To samozřejmě výrazně nahrává velkoklubům, kterým se tu a tam nějaká sezona nevyvede. Například pokud by připravovaný scénář platil již nyní a vzala by se v potaz aktuální tabulka, podle BBC Sport by do Ligy mistrů neprošel pátý tým Premier League West Ham, ani šestý Everton, ale až sedmý Tottenham.

V dalších letech by to zase mohlo poškodit kohokoliv jiného. Třeba Crystal Palace, jehož šéf Steve Parish se proti chystaným změnám ostře ohradil. Navýšení počtu hracích dnů v Lize mistrů podle něj může značně dopadnout na domácí scénu, především pak Ligový pohár.

„Může to mít devastující efekt na soutěže v Anglii,” upozornil. „Ligový pohár je největším zdrojem příjmů pro Football League (zaštiťující druhou až čtvrtou anglickou ligu) a pokud by rozšíření Ligy mistrů prošlo, mám vážné obavy, že by to vedlo k zániku této soutěže, a tedy i výraznému výpadku příjmů menších klubů z nižších soutěží.”

„Je pro nás velmi obtížné pochopit, jakou váhu má vlastně v těchto diskuzích náš hlas. Cítíme se od tohoto rozhodování dost odtržení,” přiznal Parish na mítinku, který byl svolán ve středu dopoledne.

Žádný jiný zástupce pozvaných klubů, což z těch větších evropských měly být vesměs všechny, se ale nevyjádřil.

Parishova slova nicméně podpořil Rick Parry, jenž se stará právě o chod Football League. Podle něj by zánik EFL Cupu znamenal ztrátu až třetiny příjmů jeho „podniku”, což by v dlouhodobějším horizontu mohlo vést až k zániku mnoha klubů.

Přijde i reforma na přestupovém trhu?

Zásadní změna fungování největší klubové fotbalové soutěže může strhnout pořádnou lavinu. Podle všeho se čím dál tím víc dostává na stůl třeba i zavedení platových stropů či stanovení hranic pro poplatky agentům. Zároveň by se mohl proměnit systém přestupů, a to až do té podoby, že by velkokluby soupeřící spolu v Lize mistrů neobchodovali hráče mezi sebou.

Předseda Evropské klubové asociace (ECA) a zároveň vedoucí Juventusu Andrea Agnelli k tomu uvedl: „Je skvělá chvíle k zamyšlení se nad větším řešením problémů ve fotbale. Měli bychom se dívat po širších změnách.”

„Diskutujeme třeba o dvoucestném systému transferů, kdy by kluby, které se dostanou do nějaké specifikované fáze mezinárodní soutěže, nemohly kupovat hráče jeden od druhého. To by mohlo zlepšit nepřímou solidaritu k ostatním klubům a zamezit přestupům mezi kluby účastnícími se Ligy mistrů za nesmyslné částky.

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..