Úterní vývoj kolem Superligy v Premier League: Večer rychlý spád, všechny anglické kluby odstoupily!

Vznik takzvané Evropské Superligy vyvolal v celém evropské fotbale něco, co se řada expertů nebojí nazvat civilní fotbalovou válkou. Poslední 2dny se napříč sportovním spektrem starého kontinentu neřeší prakticky nic jiného a zejména v zemích, z nichž pochází členské kluby ESL, se situace nepřetržitě vyvíjí. Přinášíme vám proto ve stručnosti přehled těch nejdůležitějších zpráv, spojujících Superligu a Premier League, které přináší úterý.

0
Doba čtení: 4 minut(-y)

Skvělá zpráva na závěr dne! Všech šest zahrnutých klubů Premier League, tedy Arsenal, Chelsea, Liverpool, Tottenham, Manchester City i Manchester United oficiální cestou informovali o odstoupení od projektu Evropské Superligy!

Chelsea se chystá Superligu opustit, reaguje na obří nespokojenost fanoušků! Manchester City vydal už i oficiální prohlášení


Informaci o plánovaném opuštění Superligy anglickou Chelsea pouhých 48 hodin po jejím vzniku přinesl jako první server britské stanice BBC. Reportér SkySports Kaveh Solhekol k tomu uvedl, že již Chelsea podniká všechny kroky k co nejdřívějšímu odstoupení od projektu. Může to ale chvíli trvat, protože zakládající členové soutěž již podepsali některé důležité kontrakty. Klub změnil názor s ohledem na velkou negativní vlnu proti Superlize z celého světa.

Solhekol také dodal, že vystoupit ze Superligy plánuje i další anglický klub. SkySports následně přišel s informací, že Manchester City ohlásil organizátorům ligy, že si nepřeje být součástí Superligy. Jako další tak reaguje na obří kritiku fotbalových fanoušků po celém světě.

Pár minut před půl jedenáctou Cityzens oficiálními cestami potvrdili, že dělají všechno pro „vystoupení ze skupiny klubů, vytvářejících plány na Evropskou Superligu.”

Zpráva o odstoupení Chelsea způsobila obrovskou radost mezi fanoušky, kteří se shromáždili před stadionem klubu, aby protestovali proti Evropské Superlize před večerním zápasem Blues proti Brightonu (viz níže).

Hráči Liverpool kolektivně vystoupili proti Superlize


Skrze kapitána Liverpoolu Jordana Hendersona vyšlo navenek stanovisko hráčské kabiny jednoho z klubů, které o pondělní půlnoci oznámily vznik Evropské Superligy. Anglický reprezentant jej zveřejnil na svých sociálních sítích, příspěvek sdílela i řada dalších hráčů mužstva. Píše se v něm: „Nelíbí se nám to a nechceme, aby se tento projekt uskutečnil. Takové je naše kolektivní postavení.”

Před stadionem Chelsea se strhly protesty, dav přišel uklidňovat Petr Čech


Kolem šesté hodiny večerní (SELČ) se před Stamford Bridge, stadionem jednoho z členských klubů nově vznikající elitářské soutěže, začali shromažďovat davy fanoušků Chelsea, kteří s ní jasně vyjadřují nesouhlas. Jejich klub tam v devět hodin večer nastoupí k zápasu Premier League proti Brighton.

Podle Rona Walkera, píšícího pro Sky Sports, se u jednoho z hlavních vstupů na stadion na Fulham Road sešly „stovky fanoušků”. Walker přitom zdůraznil, že základnu příznivců klubu pojilo s jeho vedením v éře Romana Abramoviče velmi silné pouto, které se dnes večer zdá býti zcela zpřetrhané. Skandování provázela hesla jako „Chceme naši Chelsea zpět” nebo „Nejste hodni vést náš klub”.

Reportérka stanice Sky News Martha Kelnerovém na svém Twitteru ukázala, že příznivci Chelsea se nezdráhali ani zastavit dopravu u stadionu.

Po půl osmé šly z Londýna zprávy o tom, že situace se přiostřuje. Bývalý český brankář a člen vedení klubu Petr Čech byl zaznamenán na některých záběrech na sociálních sítích, jak vyrazil mezi protestanty a žádal je, aby umožnili příjezd klubového autobusu před zápasem s Brightonem. K fanouškům následně pronesl: „Dejte všem čas.”

Petr Čech uklidňoval příznivce Chelsea, shromážděné před Stamford Bridge. foto: SkySports

Viceprezident Manchesteru United Ed Woodward rezignuje na svůj post


Ed Woodward opustí svou pozici viceprezidenta Manchesteru United, z níž měl velký podíl na vzniku široce kritizované Evropské Superligy. Klubu sloužil dlouhých 16 let, od roku 2015 v něm působil na pozici viceprezidenta klubu. Klub zprávu oficiálně potvrdil s tím, že Woodward funkci opustí až na konci roku 2021.

Čtrnáct „zbývajících“ klubů Premier League důrazně a jednohlasně odmítlo plány na soutěž


Výkonný ředitel Premier League Richard Masters uspořádal v úterý online mítink 14 klubů, které nejsou přihlášeny k účasti v Evropské Superlize, tedy bez Arsenalu, Chelsea, Liverpoolu, Tottenhamu, Manchesteru City i United. Podle oficiální zprávy soutěže všichni účastnící dnešního setkání důrazně a jednohlasně nesouhlasí s nově vznikající Superligou. Premier League zvažuje všechny možnosti v boji proti ní a zároveň děkuje všem fanouškům za podporu, která podle ní ukazuje, co prostupnost soutěží a fotbalová komunita pro lidi znamenají.

Mezi odtrhávajícími se kluby se objevují rozkoly, jeden vážně uvažuje o odchodu ze Superligy


Některé kluby zakládající vlastní soutěž podle všeho překvapila vlna nevole, která se proti tomuto projektu v široké veřejnosti, ale i mezi vlastními fanoušky zvedla. Podle serveru SportBible jsou přinejmenším dva z šest celků Premier League nervózní a zklamaní z toho, jak se situace vyvinula. Alex Wickham k tomu na Twitteru dodal, že jeden z klubů se cítí podveden. Liverpool a Manchester United mu měli lhát, a tak vážně zvažuje odstoupení od celého projektu.

Člen vedení dalšího anglického prvoligového klubu zase uvedl: „Neočekávejte, že se podvolíme tomu tlaku a Superligu opustíme. Pamatujte, my nejsme ti agresoři. Jednoduše se jen snažíme vytvořit novou soutěž.”

Jordan Henderson svolal mimořádný mítink kapitánů Premier League


Anglický záložník a kapitán předního anglického klubu, jenž se řadí mezi členy Superligy, Jordan Henderson, svolal mimořádný mítink kapitánů všech klubů Premier League. Chce se na něm domluvit se svými „kolegy” na jednotné odpovědi hráčů – i ti jsou totiž, ač mnozí členové zakládajících klubů, většinově proti vzniku soutěže. Někteří už se dokonce ohradili i veřejně – například James Milner po včerejším střetnutí Liverpoolu s Leedsem na pozápasovém rozhovoru řekl: „Vůbec se mi to nelíbí, doufám, že k tomu nedojde.”

Proti Superlize brojí i trenéři. Guardiola: Když máte úspěch garantován, není to sport


Pep Guardiola byl dotázán na svůj názor na nově vznikající, částečně uzavřenou soutěž. Přiznal ale, že pro něj rozhodně není komfortní se k tomuhle tématu vyjadřovat, neboť má o celé záležitosti naprosté minimum informací. Přesto se pokusil odpověděl nejlepším možným způsobem: „Upřímně trenéři nejsou ti praví, kterých byste se na tohle měli ptát. Jasně vám o tomto nápadu může povyprávět asi jen prezident klubu. Nicméně pokud není poměr mezi úsilím a úspěchem, pokud je úspěch už garantován, pokud nezáleží, zda-li prohrajete, pak to prostě není sport.”

Odmítavě vystoupil i Jürgen Klopp, se slovy: „Nelíbí se mi to ani trochu, snad se to nestane. Nynější systém funguje dlouhodobě a podle mě je nastavený velmi dobře, a to, že pokud budete roky pracovat na maximum a bude se vám dařit, za což pak můžete získat odměnu v podobě vítězství Ligy mistrů, to je to nejvíc co se vám v tomhle sportu může podařit.”

Vedoucí Chelsea se sešel s hráči a trenérský týmem, uklidňoval je před večerním zápasem


Vedoucí Chelsea Bruce Buck se před večerním zápasem proti Brightonu sešel v obavách z toho, jaký dopad bude mít na mužstvo aktuální situace, s členy hráčského i realizačního týmu, aby se je pokusil uklidnit. „Je asi nemožné, aby hráči tím, co se teď děje, nebyli zasaženi. Doufám ale, že na hřišti zůstaneme klidní,” pronesl na tiskové konferenci hlavního kouč Thomas Tuchel. „Snad se nám povede podat dobrý a klidný výkon.”

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..