Dvě sekundy, které (možná) změnily sezonu aneb Alissonovo vstání z popela

Ještě pár měsíců nazpět byl na dně. Fotbalově i lidsky. Dělal fatální chyby, byl pranýřován ze všech stran a nikdo nevěděl, co s ním. K tomu mu tragicky zemřel otec. Liverpoolský brankář Alisson ale ukázal svou brazilskou nezdolnost a jako bájný pták Fénix vstal z popela, aby vyrostl do ještě větší krásy než dřív. Za své špatné období se teď všem definitivně revanšoval a přepsal historii svého klubu i celé Premier League.

0
Doba čtení: 3 minut(-y)

Psala se neděle 7. února roku 2021, bylo půl šesté odpoledne a miliony natěšených fotbalových příznivců po celé planetě vzrušeně sledovaly výkop velkého šlágru anglické Premier League mezi obhájci trofeje z Liverpoolu a tou dobou vedoucím týmem soutěže Manchesterem City. Byl to zápas, který měl podat jasnou odpověď na ambice obou velkoklubů do závěrečné části ročníku.

A také, že ji podal. Možná si na ten zápas vzpomenete – Cityzens tehdy i přes neproměněnou penaltu rozválcovali soupeře poměrem 4:1, na čemž nesl velký kus viny gólman Alisson. Svou hrůzostrašnou rozehrávkou daroval svěřencům Pepa Guardioly rozdílovou branku, na niž Reds již nedokázali najít odpověď. Následně přidal ještě další neskutečnou hrubku, kterou světle modří dokázali zužitkovat, a bylo vymalováno.

A tak se právě nešťastný vousáč z Brazílie stal hromosvodem hněvu fanoušků i kritiky expertů. „Byls nejlepším hráčem Manchesteru City!” slyšel od lidí. „Loris Karius v edici Premier League,” přidaly se i elitní britské fotbalové servery.

Od té doby to šlo s mančaftem z Anfieldu od desíti k pěti a následoval propad až na osmou příčku. V Liverpoolu přestávali pomalu věřit dokonce i v účast v Lize mistrů a s narůstajícím počtem zápasů se skutečně zdálo, že vloni suverénní tým se bude muset spokojit jen s nižším kontinentální soutěží.

Aby toho nebylo málo, přišly do kabiny červených v průběhu dvou týdnu i dvě tragické zprávy – hlavnímu kouči týmu Jürgenu Kloppovi zemřela milovaná maminka, a co víc, právě kritizované jedničce mezi třemi tyčemi odešel do věcných lovišť zcela nečekaně otec. Nálada v kabině musela být tou dobou nejchmurnější možná.

Střih.

Je 16. května, do konce ročníku zbývají tři kola a Liverpool čeká souboj s West Bromem. Jestli chce pomýšlet na milionářskou soutěž, měl by už jistě sestupující celek porazit. Zároveň je ale jasné, že vůbec nepůjde o jednoduchý souboj. Soupeř se chce s Premier League rozloučit se ctí a porazit šampiona z minulého ročníku.

Přesně tak také zápas vypadal. Kloppovi svěřenci věděli, že hrají o všechno, WBA utláčeli, vyslali nevídaných 26 střel. Zmohli se ale, stejně jako soupeř, jen na jeden zásah, a tak když běžela poslední minuta nastavení, někteří naštvaní fanoušci s vidinou účasti v příštím ročníku pouhopouhé Evropské ligy už možná měli vypnutou televizi.

Nebylo by se ani čemu divit. V době, kdy tabule ukazovala uplynutí avizovaného čtyřminutového nastavení byla podle The Analyst pravděpodobnost toho, že by Liverpool ještě utkání dovedl do vítězného konce, 1,1 %. Zároveň s tím ukazatel pravděpodobnosti kvalifikace do Ligy mistrů vykazoval v daný okamžik hodnotu pouhých 44 %.

O pár sekund později ale ještě svitla poslední droboulinká naděje. Rohový kop. Hosté neměli co ztratit, a tak do pokutového území vyslali dokonce i svého metr devadesát vysokého brankáře.

Alexander-Arnold udělal pár rychlých kroků, napřáhl se a… Bum!

Míč skončil v síti, hráči Reds na euforické hromadě.

Fotbal opět ukázal, jak umí být nádherný. A Premier League připomněla, že na neuvěřitelné příběhy má bezedný klobouk.

Muž v černém, ten, který Liverpoolu „pokazil” sezonu a musel se vyrovnat i s nečekaným odchodem svého táty, teď všechno změnil – od své oblíbenosti mezi fanoušky mužstva až po dějiny fotbalu.

Ten míč, jak jistě dobře víte, se totiž do sítě odrazil právě od hlavy brankáře Alissona. A Brazilec se stal rázem na několik hodin nejpopulárnějším fotbalistou světa. Vždyť v třicetileté historii Premier League se mezi tři tyče soupeřovi brány trefilo do té doby pouze pět gólmanů a v stotřicetileté historii Liverpoolu dokonce vůbec žádný!

„Wow! To byl neskutečný okamžik,” rozplýval se Jürgen Klopp. „Nejlepší gól, jaký jsem kdy od brankáře viděl. Za takový byste do nebes vychválili i Oliviera Girouda. Až jsem si chvíli nebyl jistý, jestli se opravdu děje to, co vidím,” přiznal 53letý kouč.

„Alisson je náš hráč, náš kluk i náš bratr. Když trpí on, trpíme všichni. Jsou i daleko důležitější věci než fotbal,” vrátil se Klopp k pro Brazilce extrémně náročnému období. „Pokud ale nám, hráčům i fanouškům tento skvělý sport dá takovéto okamžiky jako dnes, pak je fotbal na pár sekund skutečně tou absolutně nejlepší věcí na světě.”

„Fotbal je můj život. Doufám, že se můj otec díval tam někde nahoře a oslavoval,” dojal se Alisson. „Dlouho jsem nedával rozhovory, protože mě to vždycky strašně vezme. Rád bych ale poděkoval vám všem – fanouškům, hráčům i týmům, které mi dokonce posílaly dopisy na výraz podpory, například Everton, Man City, Chelsea a další. Kdyby to nebylo pro vás všechny, nikdy bych se přes to nedostal.”

Usměvavý vousáč už je ale nyní jak vidno, zaplaťpánbůh, zpátky, a to v plné síle. Fanouškům Liverpoolu navíc splatil svůj „dluh”, napsal další kapitolu do anglické ligové bichle šílených příběhů a nepochybně se postaral o jeden z absolutních highlightů sezony. Už jen proto, že právě jeho branka může být na cestě do Ligy mistrů tou rozhodující.

Podle The Analyst vzrostly brankou Alissona šance na konečné umístění Reds v top 4 o bezmála 30 procent na nynějších 71,5.

Dvě sekundy, které změnily sezonu?

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..