Everton dokončuje plány na nový supermoderní stadion na pobřeží. Hrát by na něm mohl už za 3 roky

Everton. Od roku 2024 dost možná klub s nejmodernějším stadionem na Britských ostrovech. Velký projekt s obrovským dosahem a významem nejen pro klub, ale i pro celé město Liverpool, už posvětil i liverpoolský magistrát, k zahájení chybí pouze podpis ministra. Dvaapadesátitisícový stadion by měl během tří let vyrůst na pobřeží Irského moře a stát se jedním z nejmodernější sportovních stánků v Británii. Jeho stavba vyjde na více jak půl miliardu liber.

0
Doba čtení: 3 minut(-y)

Pojďme na to ale hezky postupně. Karamelky hrají už od roku 1892, kdy se přestěhovali z Anfieldu, v Goodison Parku. Základy dnešního stánku prvoligového anglického mužstva tak pamatují ještě dobu, kdy českým zemím vládl císař pán. A ačkoliv se toho do dnešní podoby od položení základního kamene v liverpoolské čtvrti Walton na stadionu mnoho změnilo, od konce minulého tisíciletí je nevyhovující.

Již v roce 1996 totiž tehdejší šéf Evertonu Peter Johnson přišel s úvahami o postavení nového 60tisícového stánku, který by byl ve své době největší v celé Anglii. K ničemu závaznému ale nedošlo a na jeho nápad tak navázal až o pět let později jeho nástupce Bill Kenwright.

Ten chtěl nechat nový domov klubu vyrůst na pobřeží města v přístavišti zvaném King’s Dock. Ani tentokrát se ale nakonec nic neudálo, ukázalo se totiž, že na výstavbu není dostatek finančních prostředků.

Od té doby je téma stadion mezi lidmi majícími blízko k Evertonu stále aktuální. Nápadů bylo nespočet, žádný ovšem nedostal konkrétní obrysy.

Opravdovou naději na změnu přinesl až Farhad Moshiri, bohatý britskoíránský podnikatel, jenž se stal v roce 2016 většinovým vlastníkem klubu. Po svém příchodu začal střádat varianty, jak naložit se stávajícím stadionem, případně kde postavit nový.

Jedinou možností bylo kotviště Bramley-Moore Dock

Údajně bylo v průběhu zvažováno až 52 lokací, nakonec se ale ukázalo, že na výběr příliš není, a jako jediná možnost přicházející v úvahu vyhrálo pobřeží, konkrétně kotviště zvané Bramley-Moore Dock.

Kotviště, pojmenované po muži, který mu po jeho otevření dlouhá léta šéfoval. Kotviště, na něž 140 let jezdily lodě za účelem opravy nebo prostého uchycení. Kotviště, jehož ochranná zeď z cihel a s hydraulickou věží je součástí národního dědictví.

Není se tak čemu divit, že proti návrhu postavit právě zde obří fotbalový stadion dost hlasitě protestovali nejrůznější památkářské a ochranářské spolky. Nakonec se nicméně i po částečné dohodě musely smířit s tím, že se zkrátka značná část zdi bude muset zbourat, aby mohl být dán průchod nové době. Tím spíš, že stavba stadionu získala velkou podporu i na liverpoolské radnici.

A co víc, předběžné animace přibližného vzhledu budoucího nového domova Evertonu, který ponese název příznačně po místě, kde bude vybudován – Bramley-Moore Dock Stadium –, vypadají natolik lákavě, že v průzkumu mezi 43 tisíci příznivci klubu až 96 % respondentů vyjádřilo tomuto záměru podporu.

Pomoc pro klub i město v době popandemické

Ti všichni se možná už relativně brzy dočkají. Plány na stavbu, mající pojmout 52 000 sedících fotbalových příznivců, se už v tomto týdnu dočkaly stvrzení od vedení města Liverpoolu. To v připravovaném Bramley-Moore Dock stadium nevidí jen velký krok k modernizaci města, ale také výraznou pomoc v extrémně náročné (po)pandemické době.

Na celém projektu, jehož cena se má vyšplhat přes půlmiliardu liber (v přepočtu hluboko nad 15 miliard korun českých), by totiž mohlo pracovat až 15 000 lidí, což by pro spoustu tamních obyvatel znamenalo neuvěřitelnou pomoc.

Nejde přitom pouze o výstavbu nového stánku. Everton totiž v rámci dohody s městem připravil i plán co udělat s nynějším působištěm klubu, Goodison Parkem. Na jeho místě vyrostou vysoce kvalitní, leč nízkonákladové plochy k bydlení, zdravotnické centrum, ale i obchodní a volnočasové prostory.

Město Liverpool dokonce spočítalo, že by celé stěhováním se vším všudy mohlo do místní ekonomiky napumpovat až 1,3 miliardy liber. Projekt je tak pro celou oblast velkou nadějí na daleko lepší vzpamatování se z důsledků dlouhé koronavirové pandemie.

Pro fanoušky na lepší zítřky jejich oblíbeného klubu, který se postupně začíná upínat a myslet na svůj příští domov. Pokud vše půjde podle nynějších představ a stavět se začne již na začátku letošního léta, Karamelky by se na novém stadionu mohly poprvé ukázat v sezoně 2024/25.

Myslí na to i hlavní trenér seniorského celku Carlo Ancelotti. Kormidla se ujal teprve před rokem a půl, do klubu ale zapadl náramně a okamžitě jej začal zvedat k výšinám. Vedení, kabina ani fanoušci si jej nemohou vynachválit, a není tak divu, že 61letý italský kouč se už vyjádřil, že by se moc rád dočkal otevření stadionu.

Kontrakt má shodou okolností do léta 2024. Právě tehdy by měl být Bramley-Moore Dock Stadium dokončován. „Cítím se tu skvěle. Samozřejmě chci v klubu zůstat jak dlouho to bude možné a rád bych tu byl i při otevření nového stadionu. Byl by to pro mě velký úspěch,” uvedl.

„Pokud by se mi povedlo to tu dotáhnout až do konce kontraktu, tedy do roku 2024, řekl bych si, že jsem asi odvedl dobrou práci. Ale tím spíš by měl kontrakt pokračovat i nadále, bude-li se otevírat nový stadion.”

K započatí stavby úchvatného moderního stadionu na pobřeží Irského moře, kam se lidé bez pochyb jen pohrnou, chybí už jen podpis ministra.

Evertonu i celému městu Liverpool se blýská na lepší časy.

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..