Doba čtení: 4 minut(-y)

Manchester City oslavili výhru titulu Premier League zápasem proti Swansea 5-0, my jsme se ale podívali na to, jak zajistil Pep Guardiola úspěch Cityzens v Premier League. 

Manchester City se sice aktivně podílel na letním přestupovém oknu, ale za úspěchem stojí daleko více faktorů…

 

Signály už v předsezóně?

Guardiola uvedl, že základy pro úspěch jeho týmu byly položeny už v předsezóně. Během International Champions Cup, což je mezinárodní turnaj fotbalových klubů odehrávající se na přelomu července a srpna, se postavili proti svým ligovým rivalům Tottenhamu. Zápas se odehrál v Nashville a soupiska Cityzens utkání ovládla 3-0. “To byl první moment, kdy si hráči řekli ‘Ok, takhle musíme hrát”, řekl během jednoho z prosincových rozhovorů Guardiola. “Od té doby jsme se jen snažili udržovat nastavenou laťku.”

Manchester City

Sportovní redaktor James Cooper zase uvádí: “Je to skvělé načasování, když získáváte skvělé výsledky už na začátku kampaně. To jim podle mě pomohlo zapomenout na předešlou sezónu a viděli, že mají dobré základy, na kterých mohou stavět.

“Pep je obrovským obdivovatelem Pochettina a také jeho práce v týmu Tottenhamu – a vždy, když dostane příležitost, pěje na něj chválu – porážkou v Nashville dostal zpátky sebevědomí a potvrzení, že jeho taktika může fungovat. Řekli si ‘Spurs jsou dobrým týmem a my jsme je dokázali tekto porazit. Nyní se vrátíme do Premier League a všem to ukážeme”.”

Tým Španělského manažera výhral 19 ze svých prvních 20 ligových zápasů sezóny a až do porážky 2-1 proti Šachtaru Doněck na začátku prosince se vyhnuli prohře.

Vítězství v Nashvillu bylo jen předpovědí toho, co bude nsáledovat.

 

Speciální energie

Podle Coopera City získalo mnoho ze silné týmové energie, kterou Guardiola oživil a to nejen ve svém hracím týmu, ale v celém klubu.

Výhra League Cupu byla přirozeně velmi důležitá, protože se jednalo o první trofej za vlády Guardioly na Etihad. Následující týden měl klub schůzi, na které vystoupil právě manažer prvního týmu a poděkoval celému klubu za to, že každý jediný člověk je toho součástí.

“Třeba minulý týden v sobotu přišel Guardiola do CFA (Fotbalová Akademie City) na klasický trénink a viděl, že klubový tým dětí s Downovým syndromem má zrovna hodinu. Přivedl proto celý první tým na hiště, kde se mohli děti setkat s hráči.

“Guardiola reaguje způsobem, který není často mezi lidmi ve fotbale vidět a nejen proto je v Manchesteru City naprosto zbožňován” dodal Cooper.

Manchester City soupiska

“To stejné je v šatně. Ta má tvar kruhu, takže každý má právo na připomínku a nikdo není nadřazený jinému. Chce v klubu rozvíjet soudržnost a můžete si toho všimnout i u hráčů, kteří se neobjevují v pravidelných sestavách. Vědí, že jsou součástí toho všeho.

“Lidé okolo trenérského týmu nebo i na stadionu Vám řeknou, že Pellegrini a Mancini byli dobrými manažery, ale nikdy týmu nedávali tolik lásky a důvěry jako právě Pep. Důvěra je pro něj to nejdůležitější slovo ve slovníku.”

Cooper také věří, že odsotupení od dohody pro Alexise Sanchéze bylo správné. “Byl by Alexis nejlepším hráčem v týmu? Pravděpodobně je vaše odpověď ne. Takže platit mu tak vysoký plat, který požadoval, by v šatně akorát dělalo problémy.”

 

Trénování jeden-na-jednoho

Manchester City během letního přestupového okna utratil za nové příchozí hráče téměř £300 milionů, ale pokud jde o zlepšení týmu, Cooper řekl, že Guardiola společně s jeho trenérským týmem byli daleko důležitější než jeho utrácení.

“Když se podíváte na Barcelonu, Bayern Mnichov a Manchester City, blížíme se k £1 miliardě. To je něco, co je mu hodně lidmi vyčítáno a zdůrazněno při každém rozhovoru. Ale je v tom daleko víc. Podíváte se na hráče Manchesteru City a každý z nich se pod jeho vedením neuvěřitelně zlepšil.

“Klasický příklad je Raheem Sterling a Nicolas Otamendi, ale jsou i další. Benjamin Mendy před svým zraněním hrál daleko lepší fotbal, než kdy hrál v Monaku. Ederson se od časů Benficy zlepšil několikanásobně.

“Jsou případy, kde se na nějakém zlepšení musí stále pracovat – například John Stonenesovi to trvá déle, než by si Pep představoval – ale pak se podíváte na hráče před ním, Fernandinha, který hraje nejlepší fotbal ve svém životě.

“To stejné pro Fabiana Delpha a Oleksandra Zinchenka. Pep oboum věnoval spoustu času. Trénování jeden-na-jednoho, sledování videí, práci pro držení míče… To všechno se vyplatilo.

“Hráči milují ten fakt, že s nimi tráví hodně času o samotě a mluví s nimi o jejich rodinách a zároveň je trénuje. Ukazuje jim opravdovou starost. Získal si je všechny.”

 

Čeká nás toho víc?

“Děsivá věc o Manchesteru City je náladu v klubu, že jsme ještě stále neviděli z hráčů to nejlepší” říká Cooper.

Takže zůstane Guardiola a vytvoří celou dynastii? “Nový kontrakt zatím nepodepsal, ale myslím si, že se tomu tak stane na konci sezóny. Tradičně se poohlížel po 3 letém působení v klubu, ale podle mě v City zůstane 5 let.

Guardiola slaví titul Premier League

“Hodně lidí říká, že jediným důvodem by byl fakt, že si v Manchesteru City vydělá více, než by si vydělal někde jinde. Ale je za tím něco většího. Uvědomuje si, že dostal příležitost dostat Manchester City do podvědomí a mohl by udělat něco podobného jako Manchester United. Pokud budou takto pokračovat a vyhrají Ligu Mistrů nebo se dostanou do finále, bude se jednat o obrovský pokrok, který bude jen vzrůstat. A s možnostmi získat nové hráče se pro něj jedná o perfektní situaci.”

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..