Doba čtení: < 1 minuta

Danny Higginbotham, taktický expert, vysvětluje, jak se v Premier League změnila role křídla a proč se jejich důležitost zvyšuje. 

V éře formací 4-4-2, hráči jako Ryan Giggs, David Ginola a Marc Overmars bojovali na své oblíbené pozici křídla a snažili se izolovat obránce oponentů v situacích jeden na jednoho a následně poslat míč dvěma středním útočníkům, zatímco křídlo na druhé straně a střední záložník mířili do pokutového území.

Nyní je ale v Premier League takových záložníků málo. Invertní křídla jako je Eden Hazard v Chelsea nebo Sadio Mané v Liverpoolu se pohybují z levé strany směrem do středu, odkud mohou střílet svou preferovanou nohou.

To uvolňuje široký prostor pro útočící zadní křídla, aby se dostala dopředu a ze situace vytěžila co nejvíc. To je důvod, proč vidíme mnoho asistencí od obránců – a proč se v poslední době platí takové přestupové částky právě za tyto hráče, vysvětluje Higginbotham.

Tato změna představuje opravdovou výzvu pro obránce, kteří se musí buď dostat dovnitř spolu s křídlem nebo držet jejich pozici k obraně postupujícího křídla.

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..