Doba čtení: 3 minut(-y)

Swansea si při pondělním zápase poradila s Liverpoolem, což sice přineslo jistou vítanou nepředvídatelnost, zato nás ale utvrdila v poklesu atraktivitiy soutěže jako takové, která je způsobena defenzivním přístupem většiny týmů. 

I když se straně Carlose Carvalhala podařilo proti Červeným ukořistit 3 body, stále sedí na samém dně tabulky Premier League. Ono není se čemu divit. Labutě v této sezóně skórovali pouhých 15 gólů v celkem 24 utkání a nejlepšími střelci týmu jsou Jordan Ayew a Tammy Abraham. Oba jmenovaní mají v této sezóně na svém kontě po 4 gólech. 

Ale Carvalho má právo zůstat optimistický. Další výhra by Labutím zajistila cestu ze sestupových míst a pár výher k tomu by je mohlo posunout do poloviny tabulky. Mezi 10. Watfordem a poslední Swansea je rozdíl pouhých 6 bodů. Je tomu tak především kvůli nedostatečnému skórování gólů těchto týmů. 

Téměř všechny kluby v druhé polovině tabulky tak bojují o záchranu a jejich cílem je získat alespoň bod ze zápasu proto, aby přežili. V současné době je v Premier League 7 týmů, které skórují méně než 1 gól za zápas. Což je více než 1/3 týmů nejvyšší anglické soutěže. Southampton má průměr přesně 1 gól, jelikož ve 24 utkáních proměnili 24 střel. 

Z toho nám jasně vyplývá, že přesně tucet týmů skóruje více než jeden gól za utkání. 

V této fázi minulé sezóny byly takovými týmy, které skórovali méně gólů než odehrálo zápasů, pouze Middlesbrough a Hull City a dobře víme, že tento rok už v nejvyšší anglické lize nehrají. V Chamionship jsou takové týmy tři a například v Bundeslize 4. 

I když samozřejmě existují vyjímky, nemůžeme z obecného hlediska ignorovat fakt, že většina klubů z druhé poloviny tabulky hraje v drtivé většině defenzivní fotbal, což na tempu a lákavosti Premier Legaue jen ubírá. 

Carvalhal to vysvětlil více než přesně, když řekl, že jeho tým musel vytvořit dopravní zácpu proto, aby zastavil formuli 1. Pokud oponentovi neposkytnete prostor, i ti nejlepší hráči mají problém se prosadit. Na druhou stranu je důležité si uvědomit, že nejen také dost riskujete, ale zážitek pro fanouška se stává dosti bolestivým. Musíte obětovat své útočné ambice a hrát naprosto disciplinovaně v obraně. 

Vzpomeňme si na zápas Newcastle proti Manchesteru City. Benítezovi muži prohráli 1-0, což španělský manažer označil za dobrý výsledek a během téměř celého zápasu hráli ve svém boxu. Dobře si totiž uvědomují, že gólový rozdíl by mohl na konci sezóny ovlivnit lepší místo v tabulce.

Dobře, Newcastle je možná trochu extrémní případ, nicméně to odráží současný konzervatismus v Premier Legaue. 

Z nejlepších 20 střelců v této sezóně patří 16 do klubů tzv. Velké 6. Vyjímkami jsou Jamie Vardy a Riyad Mahrez (Leicester), Wayne Rooney (Everton) a Abdoulaye Doucouré (Watford). Vardy i Rooney mají po 10 gólech, nicméně za nimi už to začíná vypadat pochmurě. Žádný z klubů druhé poloviny tabulky nemá nejlepšího střelce, který by se přiblížil k dvoucifernému číslu proměněných střel. 

Marko Arnautovič, Charlie Austin, Glenn Murray a Callum Wilson mají každý po 6 gólech a i když jsou lepší než ostatní hráči, vzhledem k odehraným téměř 2/3 zápasů této sezóny to není žádný výsledek hoden oslavě. Nikdo z klubů Newcastle, Swansea nebo West Bromu nepřekročil hranici 5 gólů a to ani jména jako Salomón Rondón, Joselu, Dwight Gayle, Ayew a Abraham.

Zajímavostí je to, že i navzdory tomu, že Burnley sedí na 8. místě tabulky, v jejich týmu nenajdeme jediného střelce, který v této kampani skóroval pět gólů. Tým Seana Dycheho vstřelil celkem 19 gólů, což je stejný počet jako West Brom. Horší už je jen dvojice Brighton a Swansea. 

Nicméně Dyche si nevysloužil nový kontrakt jen tak. Burnley také inkasovalo daleko méně gólů, než kolik odehrálo zápasů a takovou kvalitu defenzívy najdeme už jen v první trojici. Zatím to sice přinášelo ovoce, nicméně si nemyslíme, že fanoušci Burnley se při zápasech velmi baví. 

My, fanoušci fotbalu, jen můžeme doufat, že tento trend rychle vymizí a my v dalších sezónách Premier League nebudeme muset útrpně sledovat defenzivní fotbal, který se jaksi s tempem a rychlostí Premier League nějak neshoduje. 

 

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..