Stala se z ní jedna z nejsilnějších žen ve světovém fotbalu, kdo ale Marina Granovskaia vůbec je?

Hlavní postava v Abramovičově Chelsea pracuje přísně soukromě. Nikdy neposkytla mediální rozhovor a dokonce i příležitostné komentáře na oficiální stránce Londýnského klubu jsou velmi stručné. To ale nenechává pochybnosti o rozsahu její autority v klubu.

Rusko-Kanaďanka je blízkým společníkem Romana Abramoviče už 20 let. Poznali se v době, kdy se připojila k ruské ropné společnosti, do jejíž čela se úspěšný podnikatel dostal v roce 1997. Když ji o 7 let později prodal za téměř 250 násobek původní částky, Chelsea už fungovala pod jeho jménem. A právě tam vzal Granovskaiu s sebou.

Během následujících 7 let se úspěch na Stamford Bridge pod vedením Granovskaie dostavoval pravidelně jako hodinky. V první třech letech Abramovičovy vlády Modří získali 2 tituly Premier League a v prvních šesti se Chelsea dostala do 5 semifinále Ligy Mistrů. Není proto divu, že se Londýňané usadili mezi top světové kluby.

Vedle trofejí byla Marina Granovskaia dlouhodobým plánovačem. Vybudovala skvělé vztahy s holandským klubem Vitesse Arnhem, který až do dnešního dne krmí Chelsea mladými talenty. Zasloužila se také o stěhování na nové tréninkové hřiště Cobham, které se otevřelo v roce 2007 a je jedním z nejlepších v Anglii.

Všechno tohle jí pomohlo budovat si silnou roli v klubu a v roce 2010 dostala oficiální zastupující pozici od samotného Abramoviče. O tři roky později se dostala do klubové rady a v roce 2017 ukázala své vyjednávací schopnosti s Nike ohledně nové sponzorské smlouvy £60m ročně, která běží do roku 2022.

 

Poslední slovo Granovskaiy na nábor nových hráčů není často manažery klubu přijímán snadno. Antonio Conte během svého času na Stamfordu Bridge často odkazoval na ‘rozhodnutí ze strany klubu’ a Sarri zase několikrát zopakoval, že ‘rada ví, které hráče chce získat’ předtím, než se jim podařilo podepsat Gonzala Higuaina.

Právě ona měla být i prostředníkem ve ‘smírové dohodě’ mezi Abramovičem a José Mourinhem předtím, než se podruhé vrátil do Chelsea. Zdroje v Evening Standard o ní říkají toto: “Ona je vlastně největší silou v Chelsea. Roman jí bezpochybně důvěřuje. Nechce být žádnou celebritou, ale je zřejmé, kdo má moc a kdo o všem rozhoduje.”

Marina Granovskaia do klubu dokázala přivést Fernanda Torrese z Liverpoolu anebo Diega Costu z Atlética Madrid poté, co se umístil jeden gól za Lionelem Messim, který se v sezóně 2013/14 stal nejlepším střelcem La Ligy.

Agenti a kluboví zástupci jsou už zvyklí, že o veškerých dohodách hráčů jednají právě s touto 44 letou ředitelkou klubu. Možná proto ani nespěchají nahradit odchozího technického ředitele Michaela Emenalu na jeho postu, který je i po roce stále prázdný.

 

Před pár dny se Marina Granovskaia dostala do médií poté, co bývalý brankář Chelsea Thiabut Courtois promluvil o svých důvodech, proč chtěl v létě odejít. “To, že Marina je při vyjednáváních drsná, je normální. Lidé ve fotbale, kteří mají na starosti kontrakty, mzdy, přestupy, atd mají tu nejtěžší práci. 

“V březnu jsem se s Marinou sešel a naznačil jsem, že chci odejít. Život v Londýně a rozvrh Premier League mi nedovoloval navštěvovat pravidelně mé děti v Madridu. 

“Najdeš si něco?” zeptala se Marina. “Ujistěte se” byla má odpověď. “Dobře, necháme tě odejít a najdeme za tebe náhradu.”

Courtois byl ale ještě ke konci léta hráčem Chelsea a rozhodl se proto pro protest. Odmítal se účastnit jakýchkoliv tréninků či zápasů předtím, než mu bylo na deadline okna dovoleno odejít do Realu Madrid. Jeho pověst v klubu se tak hodně poškodila i přesto, že ještě pár měsíců zpátky byl oblíbencem velké spousty fanoušků.

Chelsea toto Courtoisovo vyjádření rozčílilo, nicméně odpověď ze strany Granovskaie asi brzy očekávat nemůžeme…

 

🏠 pro více zpráv z Premier League

 

1 komentář

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.