Kdo je zrzavý debutant Reds Caoimhin Kelleher a čeká ho premiéra i v Premier League?

Při pohledu na soupisku úterního utkání Ligy mistrů mezi Liverpoolem a Ajaxem mohlo ledaskoho zarazit jméno brankáře anglického celku – Caoimhin Kelleher. Kdo je tento talentovaný irský mladík, jak se čte jeho nezvyklé jméno či jaká je jeho nejbližší budoucnost v seniorském celku Reds? Přinášíme vám odpovědi na tyto i řadu dalších otázek.

0
Doba čtení: 2 minut(-y)

Ještě než začneme celé vyprávění o jistém brankáři, zaměříme se na výslovnost jeho neobvyklého jména. Caoimhin je totiž ekvivalent anglického jména Kevin. Na rozdíl od něj se ale zdaleka nevyslovuje tak, jak se píše. Až budete vyprávět svým známým o nabitých vědomostech z tohohle článku, mluvte tedy o „Kvívínu Keleherovi”.

Teď přichází na řadu otázka: Kdo je to vlastně ten Caoimhin Kelleher? 

Skalnější příznivci Liverpoolu jeho jméno již nějaký ten pátek znají, zbytku fotbalová světa ale vešel ve známost až svým úterním debutem v Lize mistrů. Při zranění jedničky mezi třemi tyčemi – Alissona – se dostalo právě na něj. A přestože ještě o víkendu v zápase liverpoolské U23 pustil ostudných sedm branek, proti Ajaxu v milionářské soutěži vychytal čisté konto.

Pro 22letého Ira ale v úterý nešlo o úplnou premiéru za seniorský mančaft. Již dříve stál mezi třemi tyčemi v anglických pohárech. Naposledy se tak stalo v minulé sezoně v rámci FA Cupu, když chytal proti Shrewsbury.

Z irského Corku, kde se Kelleher narodil, přestoupil do Liverpoolu již v roce 2015. Tehdy mu bylo teprve 17. Na tenhle velký přestup si navíc trpělivě vyčkal. Ještě o dva roky dříve jej totiž chtěla Aston Villa a Blackburn.

Další zajímavostí o tomhle talentovaném fotbalistovi je, že na počátku své kariéry působil jako hrotový útočník. Až když jeho tým jednou postrádal gólmana, uvolil se k obléknutí rukavic, které, obrazně řečeno, od té doby již nesundal.

Kelleher má také deset startů z irského národní mužstva do 21 let. Dva roky nazpět byl už dokonce povolán do hlavního týmu, v něm si nicméně dosud nezachytal.

Nyní se nabízí další otázka: Proč, když byl k dispozici velmi zkušený španělský chytač Adrián, postavil Jürgen Klopp do náročného zápasu Ligy mistrů právě Kellehera?

Sám německý kouč tvrdil, že to bylo mimo jiné kvůli přirozeným schopnostem i klidu Ira na balonu. A čísla mu dala za pravdu. Pravda, z jednoho zápasu těžko soudit. Přesto dosáhl Kelleher v úterý večer 71% úspěšnosti přihrávek. Ve srovnání s Adrianovým celkovým průměrem v Liverpoolu je to o šest procent více.

„Adrián je bez pochyb skvělý brankář a odvedl pro klub spoustu práce, ale proti presujícímu Ajaxu jsme potřebovali fotbalovou přirozenost Caoimhina. Jsem moc rád, že byl tak klidný a chytal skvěle,” nacházel jen slova chvály Jürgen Klopp.

A přichází třetí a poslední otázka: Čeká Kellehera debut i v Premier League?

Liverpool v neděli přijede navštívit Wolverhampton a indicie napovídají, že by mohl skutečně znovu chytat právě mladý Ir. Krom toho, příznivci Reds si jej taktéž přejí vidět mezi tyčemi více než Adriána. Ten totiž v jejich podvědomí zůstává díky několika nepovedeným utkáním z minulé sezony, kdy taktéž zaskakoval při zranění Alissona, jako vysoce chybující.

Ať už ale do hry naskočí kdokoliv, na závěr se sluší poznamenat, že mezi brankáři Liverpoolu funguje parádní chemie. Kelleher odhalil, že v den zápasu mu Brazilec Alisson poslal zprávu s přáním štěstí. V kabině k němu pak promluvil i Adrián, kterému „vzal místo”, a podle zrzavého mladíka pronesl: „Jsem stoprocentně s tebou a podporuji tě, ať se děje cokoliv.”

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..