Doba čtení: 3 minut(-y)

V tomto článku jsme se podívali na to, co dennodenně obdivují miliony fotbalových fanoušků po celém světě. Vše, co potřebujete vědět o Premier League, najdete tady.

Kdo vlastní Premier League?

Premier League funguje jako korporace a je ve vlastnictví celkem 20 členských klubů.

Každý klub je akcionářem, každý má jeden hlas v otázce rozhodování se věcí okolo této soutěže jako například ohledně změny pravidel či smluv.

Všechny změny pravidel a hlavní obchodní smlouvy vyžadují podporu nejméně 2/3 hlasů, tedy 14 klubů.

Kluby volí předsedu, generálního ředitele a představenstvo, kteří se zabývají každodenním obchodem.

Sir Dave Richards byl předsedou už od dubna 1999 a generální ředitel Richard Scudamore byl jmenován 5 měsíců po Richardsovi.

Od založení Premier League nemá Fotbalová asociace (FA) s komerčním provozem nejvyšší anglické ligy co do činění.

Ale zápasy Premier League jsou stále hrány podle pravidel FA, včetně rozhodčích FA a rozhoduje také o disciplinárních otázkách na hřišti.

 

Kdy byla Premier League založena?

Premier League spatřila světlo světa 20. února 1992.

Návrhy byly předloženy v závěru sezóny 1990/91 a kluby podepsaly smlouvu zakladatelů v červenci 1991.

Na konci sezóny 1991/92 kluby u Fotbalové asociace a Fotbalové ligy skončily, což jim dovolilo začít vyjednávat si vlastní televizní smlouvy.

 

Proč byla Premier League založena?

Výnosy z televizního vysílání se během 2 let v roce 1986 zvýšily z £6,3 milionů na £44 milionů, ale peníze se rozdělovaly mezi kluby ve všech 4 divizích anglického fotbalu.

V roce 1990 se Greg Dyke, který byl v té době ředitelem Londýnské Víkendové televize (LWT) setkal zástupci ‘Velké 5’ (Manchester United, Liverpool, Tottenham, Everton a Arsenal), aby projednali exkluzivní televizní smlouvu těchto klubů.

Ostatní kluby nejvyšší anglické ligy si také snažily utrhnout kus svého koláče v případě, že bude nová smlouva dohodnuta.

FA podpořila formování Premier League částečně, protože v té době neměli dobrý vztah s Fotbalovou ligou a částečně proto, že 14 z 22 týmů vyhrožovalo, že vystoupí z Fotbalové ligy v případě, že nedostanou podporu FA pro novou soutěž.

V roce 1992 tak vznikla Premier League, i když ironicky byl Dyke v bitvě o televizní práva velkým poraženým.

Po poradě s předsedou Tottenhamu Alanem Sugarem se Sky dohodla na smlouvě za £262 milionů, která jim umožňovala živě vysílat zápasy Premier League a BBC si utržil balíček sestřihů.

 

Bylo v Premier League vždycky 20 týmů?

Ne. Pod Fotbalovou ligou byl počet týmů v roce 1991 rozšířen z 20 na 22 a Premier League v tomto formátu pokračovala během svých prvních 3 let.

Po nátlaku z FIFA, byla nejvyšší anglická divize zredukována zpátky na 20 týmů (1995). Proto na konci sezóny 1994/95 sestoupily 4 týmy a jen 2 byly do PL povýšeny.

 

Kdo skóroval první gól Premier League?

Byl to Brian Deane a to v utkání Sheffield United proti Manchesteru United (2-1). Ale Rudí ďáblové tuto sezónu zakončili jak nejlépe mohli a ukončili 26 letou šňůru bez korunovace anglickými šampiony.

 

Kdo je v Premier League nejúspěšnějším?

Vítězství titulu Manchesteru United v první sezóně Premier League započalo jejich dominantní postavení v této soutěži, které ustoupilo až po odchodu Sira Alexe Fergusona z manažerského postu.

Trofej Premier League zvedli celkem 13 krát a za nimi následuje Chelsea s 5.

Za nimi sedí Arsenal se 3 a Manchester City se dvěma, nicméně jsou na nejlepší cestě si ukořistit další.

Leicester i Blackburn mají oba po jednom.

 

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..