Moyes o proměně West Hamu: flexibilní kádr, skvělé standardky. Hráči ještě netuší, čeho jsou schopní

Do podvědomí český fanoušků se jeden z menších londýnských klubů v Premier League dostal pořádně až před rokem, když svou sestavu před bitvou o záchranu vyztužil slávistickou šestkou Tomášem Součkem. Teď je West Ham na opačné straně tabulky, drží krok s těmi nejlepší a pořádné renomé si získává i na Ostrovech.

0
Doba čtení: 3 minut(-y)

„Když se podívám na cíle, jaké jsme si vytýčili na začátku sezony, první co si řeknu je, že bych je měl okamžitě hodit do koše. Teď jsme nastaveni naprosto odlišně,” začal své povídání kormidelník kladivářské lodi David Moyes.

K tomu, aby je přehodnotil, už má nějakou dobu důvod. Není tajemstvím, že pro mužstvo z London Stadium bylo před sezonou – tak jako spoustu let předtím – na prvním místě udržení prvoligové příslušnosti. Jak čas běží, ukazuje se, že mužstvo má nejspíš přeci jen na víc.

Před třiadvacátým kolem je páté. Z dosud odehraných zápasů pak získalo hned 38 bodů, což je v aktuální fázi sezony nejlepší počin Kladivářů za poslední pětatřicet let. V sobotu je čeká souboj na Craven Cottage, kde si zase mohou připsat osmé vítězství z posledních devíti duelů.

Fotbalový svět se jen s podivem pozastavuje nad nevídanou transformací Moyesovi družiny od tuhého těsného boje o sestup až na opačnou stranu, peroucí se o místenky do pohárové Evropy. Skotský kouč přitom nepotřeboval vyměnit půlku kádru, dokázal ale vytěžit ze svých hráčů dříve skrytý potenciál.

„Myslím, že naši hráči stále netuší, čeho jsou vlastně schopni,” řekl před předzápasovým tréninkem rodák z Glasgow. „Jde z nich dostat ještě víc, což mi dává vzrušující naději, že můžeme být ještě lepší.”

„Musíme si udržovat dobrou formu, zůstat bez zranění a vyhnout se všem dalším věcem, které by nás mohli jakkoliv vybočit. Pokud se tohle všechno povede, pak je podle mě solidní šance, že bychom se mohli udržet v místech, kde jsme nyní.”

„Pokud byste mi před startem ročníku řekl, že budeme v horní polovině tabulky, asi bych Vám potřásl rukou a upřímně poděkoval,” přiznal Moyes.

Tomu se v poslední době daří zhola vše. Naposledy dotažení jisté zimní posily, byť jen na hostování – Jessieho Lingarda, jenž, zdá se, zapadl náramně (mimochodem, v zákulisí se už spekuluje, že by jej Kladiváři v létě přeci jen mohli získat natrvalo). Při své premiéře za klub vstřelil rovnou dva góly, a rozhodl tak o vítězství 3:1 nad Aston Villou.

Hammers tím potvrdili, proč si v lize stojí tak vysoko. Daří se jim proti všem soupeřům mimo velkou šestku. V této sezoně krom ní (konkrétně Liverpoolu, Arsenalu, Manchesteru United a Chelsea) prohráli pouze v prvním zápasu sezony s Newcaslem.

Jejich hra, vyznačující se atraktivním fotbalem, spoustou kreativních přihrávek, útočných akcí i skvělých standardek, se líbí i nestranným pozorovatelům. Po duelu s Villans uprostřed týdne dokonce z tábora West Hamu zněly hlasy mluvící o nejlepším výkonu sezony.

Tým si pomáhá volnými kopy. V průběhu sezony z nich vsítil 12 gólů, naopak obdržel jen dva, a má tak vůbec nejlepší čísla v celé Premier League. „Vždycky jsme chtěli a chceme zvládat dobře standardní situace, protože když se vám to nedaří, tak se dostáváte do problémů. To ale nebyl důvod, proč jsme přivedli Tomáše Souček. Podepsali jsme jej, protože uměl dávat góly a byl záložník. Jeho skvělé schopnosti v takových situacích jsou už jen úžasným bonusem.”


Velký vzestup West Hamu aneb s Čechy za rok od sestupu k pohárům a dost možná ještě dál


Od příchodu Lingarda si zase na London Stadium slibují zlepšení hry s míčem, zejména navýšení jeho držení. „Umí skvěle kontrolovat balon a poslat jej, kam je potřeba. Bylo vidět i o cosi větší sebevědomí ostatních hráčů při hře na míči. Řekl bych, že i spousta z nich hrála díky Jessiemu lépe. Mohli jej hledat, dát mu míč a spolehnout se, že jej jen tak neztratí,” uznal už po prvních devadesáti soutěžních minutách Angličana v mančaftu Moyes. „Dostal se i do několika dobrých střeleckých pozic. Řekl bych, že když jej do nich budeme posílat i nadále, pak může přinášet kupu gólů.”

„Máme ovšem stejně tak i talentované malé hráče, od kterých vyžadujeme kreativitu. V nedávných měsících jsme přivedl Saida Benrahmu a Jarroda Bowena, máme tu třeba i Pabla Fornalse, Manuela Lanziniho. Ti všichni jsou skvělí. Potřebovali jsme nabrat pár hráčů, abychom vytvořili pro ostatní konkurenci a zároveň měli různé typy pro různé taktiky.”

Taktická flexibilita

Při detailnějším pohledu zpět na středeční klání West Hamu v Birminghamu překvapí zejména zajímavý tah s Ryanem Fredericksem, jenž obvykle hrává stejně jako Vladimír Coufal na pravém kraji obrany. Tentokrát jej ale David Moyes postavil na pozici pravého záložníka, či spíše pravého křídla; zkrátka před českého beka, což vyšlo náramně.

Oba měli jeden jasný úkol – ubránit jednoho z nejlepších ofenzivních záložníků soutěže Jacka Grealishe. Povolili mu jedinou gólovou přihrávku, což v konečném zúčtování nemělo větší význam. Oba každopádně podali skvělý výkon, za nějž si vysloužili chválu od trenéra a na sociálních sítích i od fanoušků.

„Nemyslím si ještě, že jsme ve fázi, kdy bychom si mohli říct ‚tohle je náš tým a hraje přesně jak chceme’. Stále se nezvládáme poprat s těmi opravdu nejlepšími týmy. Ta flexibilita se mi ale líbí. Před sezonou jsem zvažoval, jestli hrát na čtyři, nebo pět obránců. Teď vím, že můžeme hrát kdykoliv to, i to, protože zvládáme skvěle přepnout mezi jednotlivými systémy,” pravil někdejší boss Evertonu či Manchesteru United.

„Obecně je podle mě v Premier League napříč týmy poměrně slušná flexibilita. U nás jí napomáhá třeba právě Fredericks, kterého můžeme nasadit i více dopředu, jako ze šířky hrajícího pravého hráče, kde pomáhá ve spousta aspektech hry a nikdy nás nezklame. To je to, co trenér potřebuje od svého týmu – vědět, že má hráče, kteří mohou dělat různé práce.”

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..