Doba čtení: 5 minut(-y)

Není tajemtsvím, že mnoho (nejen) fotbalových hvězd po ukončení kariéry nezvládne finanční stránku nového života a zbankrotuje. Důvody jsou různé a my se podíváme na některé příběhy hráčů, které obdivoval celý svět.

 

KEITH GILLESPIE

nar. 18.2.1975

Manchester United, Newcastle, Leicester

Příběh Keitha Gillespeho je jedním z nejkontroverznějších vůbec. Bývalé křídlo Newcastle a Manchesteru United se dostal nejen do kolotoče plného alkoholu, ale vytvořil si také závislost na hazardu. Ve skutečnosti měl údajně sázet i na svého tehdejšího manažera Sira Alexe Fergusona. Kromě toho byl schopen během jednoho odpoledne přijít o více než 100,000 dolarů sázením na koně. Tento démon mu sebral většinu výdělků ze své kariéry, které činily okolo 10 milionů dolarů.

 

DAVID JAMES

nar. 1.8.1970

Liverpool, West Ham, Manchester City

David James, který byl především na Mistrovství světa 2010 pro Anglii klíčovým hráčem, ve stejnou dobu i pro klub Portsmouth, prožil více než 20 letou profesionální kariéru. V níž také kromě Liveproolu a zmíněného Portsmouthu oblékl dres Aston Villy, West Hamu a Manchesteru City. Vydělal si více než 30 milionů dolarů a podepsal smlouvu s Armani. V roce 2005 však James potřeboval finanční prostředky k vypořádání nákladného rozvodu a v roce 2014 vyhlásil insolvenci.

 

JOHN ARNE RIISE

nar. 24.9.1980

Liverpool, Fulham

Na vrcholu své kariéry byl norský obránce obrovskou posilou Liverpoolu, nemluvě o Fulhamu. Týdně si vydělával 80,000 dolarů, jeho levá noha pomohla Červeným získat titul Ligy Mistrů a jeho volné kopy byly jeho poznávací značkou. Nicméně to neznamenalo, že se levý obránce nepostaví před soud. To bylo způsobeno dluhem ve výši přibližně 150,000 dolarů. Dále byl zapojen do soudního sporu spolu se svým tehdejším agentem Einarem Baardsenem kvůli podezření z podvodu ve výši 5 milionů dolarů.

 

ALAN HUDSON

nar. 21.6.1951

Chelsea, Stoke City

Cesta Alana Hudsona byla plná strastí. Oblíbenec fanoušků v 70. letech, především pak v roce 1971, kdy Chelsea pomohl získat Pohár vítězů pohárů. Po ukončení kariéry se stal Hudson ztracenou osobou. Kromě nehody, kdy utekl hrobníkovi z lopaty, jej potkaly problémy s alkoholem a hazardem. To vše vedlo i k tomu, že několik let strávil na ulici bez domova. V  současné době žije v malém bytě v Londýně a každý den tráví ve svém oblíbeném hospodském zařízení.

 

PAUL MERSON

nar. 20.3.1968

Arsenal, Aston Villa

Jedna z největších hvězd Arsenalu vůbec, Paul Merson, prožil s Gunners nejúspěšnější léta své kariéry. Týdně si vydělal více než 40,000 dolarů a pomohl svému týmu dosáhnout hned několika úspěchů včetně FA Cupu a ligového titul. Nicméně závislost na alkoholu, drogách a sázení jej stály až 5 milionů dolarů. Kvůli nákladnému rozvodu musel prodat i svůj dům ve West Midlands. V té době skončil Merson skoro na ulici, ale nakonec se osudu postavil a v současné době je fotbalovým televizním moderátorem a spolupracuje se Sky Sports, což je jedna z největších televizních společností.

 

CELESTINE BABAYARO

nar. 29.8.1978

Chelsea, Newcastle

Levý obránce Celestine Babayaro si nejdříve udělal jméno v Belgii s Anderlechtem, načež v roce 1997 přestoupil do Chelsea. Tam strávil 8 let, během kterých si vydělával okolo 45,000 dolarů týdně. Poté přestoupil do Newcastle a LA Galaxy. V MLS odehrál pouhých 45 minut a následně byl klubem propuštěn. Poté následoval tragický život. V roce 2007 ztratil svého mladšího bratra na tuberkulózu, nemohl si dovolit údržbu svého domu v Newcastle a přestup do Portsmouthu se nepodařil kvůli malárii. Bankrot vyhlásil v roce 2011.

 

PAUL GASCOIGNE

27.5.1967

Newcastle, Tottenham

Jeden z nejnadanějších hráčů Anglie vůbec. Celý národ prožíval osudy své hvězdy spolu s ním. Říká se, že žádný génius není bez dotyku šílenství a v případě Gascoigneho to byl více než jen dotek. Trpěl alkoholismem, bulímií, OCD, bipolární poruchou a závislostí na kokainu. Tento koktejl démonů způsobil rozsáhlé zdravotní problémy, které jej několikrát dostaly do nemocnice a na léčení. V roce 2008 vyhlásil bankrot a blízko k tomu měl i o tři roky později.

 

KENNY SANSOM

nar. 26.11.1958

Crystal Palace, Arsenal

Mnohými obdivován jako nejlepší obránce Anglie. Pouze Ashley Cole má na této pozici více účastí v národním týmu Anglie. Sansom prožil většinu své kariéry v Arsenalu a to rovnou 8 sezón. Stejně jako problémy u ostatních na tomto seznamu jej potkal alkohol a hazard, se kterými měl velmi nebezpečný vztah. Pít začal po rozvodu před 31 lety. V roce 2013 byl naprosto bezmocný a i přes práci na Emirates stadionu se stal Sansom bezdomovcem. Problémy pokračovaly a před dvěma lety se zvažoval sebevraždu.

 

GEORGE BEST

nar. 22.5.1946

Manchester United

Pravděpodobně nejtalentovanější hráč na tomto seznamu je jedním z věčných velikánů fotbalu. Ve svých 11 letech se stal v Manchesteru United jedním z nejlepších hráčů světa, v roce 1968 získal Zlatý míč a v tom samém roce také s United zvedl Evropský pohár. Přestože v době, kdy hrál Best, si fotbaloví hráči vydělávali mnohem méně než nyní, byl stále jedním z nejlépe placených profesionálů. Navíc jeho status celebrity mu přihrál nemálo lukrativních smluv. Navzdory tomu všechno Best utratil ještě před rokem 1980. V jeho slavném rozhovoru řekl: “Utratil jsem hodně peněz za chlast, ptáky a rychlé vozy. Zbytek jsem prostě někde promarnil.” Bestův alkoholismus nejen může za ztrátu celého jeho jmění, ale také za zdravotní problémy. Nakonec jej v 59 letech zabil (25.11.2005).

 

Problémy s hazardem doprovázejí i mnoho současných hvězd Premier League jako například Joey Barton, který přiznal kromě i jiného přes více než 30 sázek proti vlastnímu klubu.

Vřelý vztah s hazardem má také bývalá hvězda Manchesteru United a hráč Evertonu Wayne Rooney, který během 2 hodin v kasínu prohrál 500,000 liber. A to není jeho jediná zkušenost se sázením ani alkoholem.

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..