Klíčovým elementem v návrhu Project Big Picture, jehož autory jsou Liverpool a Manchester United, byl prodej 8 zápasů klubů Premier League v každé sezóně přímo fanouškům mimo Spojené království a to už od roku 2022. No a potenciální příjem jasně ukazuje proč. 

V sezóně 2019/20 byl podíl Liverpoolu ze zahraničního televizního vysílání 61 milionů liber. Pod novým návrhem Project Big Picture a na základě dat ze sledování zápasů by si mohl Liverpool přijít až na 125m liber z prodeje jediného zápasu zahraničním provozovatelům vysílání.

Pokud by tedy mohli prodat až 8 takových zápasů, jejich zisk by mohl být v řádech stovek milionů liber za sezónu.

Toto číslo je založeno na příjmu z ‚poplatku na zhlédnutí‘ ve výši 5 liber na osobu po celém světě, která – mimo Velkou Británii – zaplatila za sledování nejpopulárnějšího zápasu.

Samozřejmě ceny by se odvíjely od typu zápasu. Nejvíce by přirozeně vydělaly utkání mezi kluby tzv. Velké 6 (Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United a Tottenham). O něco méně pak zápasy mezi týmem z Velké 6 a zbytkem. Nejméně by to pak bylo mezi vzájemnými utkáními týmů od 9. místa dolů.

Podíváme se na příklad. Vezmeme tedy autory tohoto návrhu a to Liverpool a Manchester United. Kdyby se Reds rozhodli tento zápas prodat přímo fanouškům za 2 libry (asi 60 CZK), utkání by sledoval ‚průměrný počet lidí‘, za zápas by si přišli na 24m liber. Pokud by to prodali za cenu 5 liber (150 CZK) a zhlédlo by to 25m fanoušků, vydělali by si 125m liber.

Je třeba vzít v úvahu různé potenciální komplikace. I ceny by mohly být nižší či naopak vyšší. Stejně tak i počet diváků.

Vše k Project Big Picture

Pokud by Liverpool nebo jakýkoli jiný klub prodával na globálním trhu mimo Velkou Británii, musel by optimalizovat prodeje a nabídnout více jazykových možností. Což vyžaduje dodatečné náklady. Budou muset také investovat do infrastruktury, aby zajistili bezproblémové dodání, marketing a vztahy se zákazníky. Pokud by však všechny tyto věci byly provedeny dobře, mohlo by dojít k masivnímu finančnímu navýšení klubových pokladen.

Totéž platí pro Manchester United a v menší míře i pro Arsenal, Chelsea, Manchester City a Tottenham.

Horší už by to bylo pro menší týmy. Nejméně atraktivní zápasy sleduje méně než 40,000 diváků. Prohlubeň mezi velkými bohatými kluby a těmi malými by se tak propadla ještě víc.

 

↩️ Zpět na hlavní stránku

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..