Kluby Premier League čelí dalším možným finančním nepříjemnostem a mnoho z nich je donuceno k tomu, aby si vzali půjčky k překlenutí tohoto období.

Zatím je Premier League odhodlána současnou sezónu dohrát, stále ale přetrvávají obavy z toho, že kampaň bude kvůli koronavirové pandemii ukončena a kluby budou muset zaplatit £762 milionů za vysílací práva. Ty ve většině drží Sky Sports a BT Sport.

Jak se předpokládalo, Premier League v pátek oznámila, že liga se odkládá na neurčito a započne tehdy, kdy to bude ‘bezpečné a vhodné’.

Kluby dostávají peníze z vysílacích práv ve splátkách během celého roku – v srpnu, v lednu a poslední třetinu na konci sezóny.

Je běžnou praxí, že si kluby, zejména ty mimo tzv. Top 6 (Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City a United, Tottenham) půjčují peníze, aby zajistily, že budou mít v bance dostatek peněz, než jim přijdou zmíněné platby.
Některé týmy využívají krátkodobých půjček, které obvykle ani nepokrývají veškeré peníze z vysílacích práv, ale i tak se jedná o několik desítek milionů liber. Ty zajistí, aby měli dostatek finančních prostředků na podepsání nových hráčů nebo také pomáhají k přežití před příchodem peněz z vysílání.
Pokud tak nastane ten nejhorší možný scénář a to úplné zrušení kampaně, dost to zamíchá kartami. Některé kluby si totiž již nové půjčky vzaly, nicméně peníze z vysílání v případě zrušení sezóny budou muset vrátit. Budou jim tak chybět prostředky ke splacení úvěru.
Kluby již celou situaci projednávají právě se Sky Sports a BT Sport.
Existuje naděje, že se s nimi domluví a dohoda by jim umožnila peníze držitelům práv vracet ve splátkách namísto toho, že je budou muset vrátit ihned a najednou.

Kluby Premier League dostávají 50% britských vysílacích příjmů, které se rovnoměrně rozdělí mezi všemi 20 kluby. Třeba minulou sezónu to bylo necelých 35 milionů liber pro každý z nich.

Zbývajících 50 procent se rozděluje podle toho, jak často jsou jejich zápasy vysílány v televizi i za zásluhy související s konečným umístěním v tabulce.

Kluby rovněž dostávají peníze z mezinárodního televizního vysílání a komerčních příjmů. V minulé sezoně měli hodnotu téměř 44 milionů liber a 5 milionů liber, přičemž každý klub obdržel stejnou částku.

 

🏠 Domů

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.