Domů Newcastle Po anglických stadionech #14: St James' Park

Po anglických stadionech #14: St James’ Park

I tento týden vám přinášíme nový díl ze série Po anglických stadionech. Ve třináctém vydání se podíváme do Newcastlu, kde stojí osmý největší fotbalový stadion v Anglii. Jako první z těch, které vám představujeme, přesahuje kapacitu 50,000. Během své dlouhé historie hostil některé proslulé hudebníky, ale také se třeba objevil na obalu hry FIFA.

-

Základní info

NázevSt James' Park
Vznik1892
TýmNewcastle United
UmístěníNewcastle
Kapacita52,305
Velikost hřiště105 x 68 metrů
Cena lístků39 liber (1132 korun) - 50 liber (1451 korun)
PovrchGrassMaster - tzv. hybridní tráva. Skládá se jak z přírodní trávy, tak zároveň té umělé
VlastníkMěsto Newcastle

Příběh

Půda St James’ Parku byla původně svažitou pastvinou. Až v polovině 19. století došlo k jejímu srovnání a následně později i vzniku plácku na fotbal.

Jako vůbec první tam působil celek Newcastle Rangers a to již v roce 1880. Postupně se tam pak vystřídal i Newcastle West End a Newcastle East End. Prvně jmenovaný mančaft ale rychle zanikl a fakticky se sloučil s East Endem, jenž vlastnil hřiště a po spojení dvou městských rivalů se přejmenoval na Newcastle United.

Pohlednice s obrázkem domácího stánku Newcastlu United z roku 1908. zdroj: nufc.uk

V roce 1892 se pak v St James’ Parku odehrál první ligový zápas a zároveň s tím vznikla i první menší tribuna. O sedm let později pak byla rozšířena, vznikla i další místa pro fanoušky a celkově měl stadion konečně svou oficiální kapacitu – 30,000. Mimochodem už za další šest roků došlo k jejímu zdvojnásobení.

Drtivou část 20. století ale na stadionu k zásadní změně nedošlo a dělali se tam spíše jen dílčí úpravy a rozšíření.

Až po roce 1990 přišel do klubu jistý Sir John Hall, bohatý byznysmen s velkými plány. Nejdříve se kompletně přestavěla a výrazně zvětšila jedna tribuna, pak se ale objevily ještě daleko zajímavější plány.

Kapacita St James’ Parku, kam po klubových úspěších začali chodit davy lidí, už vůbec nestačila. Nabídla se tak myšlenka postavení nového stadionu v Leazes Parku, tedy stěhování lehce na sever.

Cílevědomý plán ale rychle narazil. Leazes Park je totiž součástí Town Moor – historické části Newcastlu, kterou vlastní město. Nastala tedy tvrdá jednání, vedly se vzrušené debaty, protestantská skupina ‘No busness on the Moor’ dokonce dala dohromady petici s 36,000 podpisy.

St James’ Park z roku 1958, tedy nedlouho po nainstalování reflektorů. zdroj: nufc.uk

Jak to dopadlo? Nakonec se ukázalo, že by stavba zřejmě ani vůbec nezískala povolení, a tak, pro rychlé uspokojení velké poptávky fanoušků, došlo jen na další rozšíření stávajícího stánku.

Prakticky dnešní podoby St James’ Park dostál po roce 1997, kdy do klubu přišel další zbohatlík – Freddy Shepherd. Kapacita vzrostla na 52,143 a práce úplně skončily v červenci 2000.

Struktura

St James’ Park patří mezi ‘uzavřené’ stadiony, tedy celý je fakticky jedna stavba uzavřená dokola. Skládá se ale ze čtyř základních tribun: Gallowgate End, Leazes End, Milburn Stand a East Stand.

Jiné využití

St James’ Park hostil řadu mezinárodních střetnutí. Mimo jiné tři utkání Eura 1996 či šest

St James’ Park se objevil na pozadí obalu hry FIFA 13. zdroj: zbozi.cz

fotbalových zápasů letní olympiády 2012. Dále na počátku 20. a rovněž i 21. století ragby.

Svatostánek Newcastlu se také několikrát proměnil v koncertní zónu. Zahrála si v něm řada opravdu slavných kapel a umělců, mimo jiné Rolling Stones, Queen, Bob Dylan či Ed Sheeran.

Mimochodem stadion byl využit k natáčení filmu Goal!, pojednávajícím o fiktivním fotbalistovi, jenž přestoupí do Newcastlu.

Další zajímavostí je, že St James’ Park se objevil na obalu videohry FIFA 13 v pozadí za Lionelem Messim.

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Nejnovější zprávy

Solskjaer čelí těžkému rébusu. Jak vyřeší do příští sezony brankářský post?

Složitý, leč v podstatě příjemný rébus bude muset před další sezonou řešit trenérský tým Manchesteru United. Má totiž přetlak na brankovišti a vybírat tak...

Jadon Sancho nejspíše zůstane v Dortmundu

Cílový hráč Manchesteru United Jadon Sancho zůstává v plánech Borussie Dortmund i na příští sezónu, trvá na svém sportovní ředitel německého klubu Michael Zorc.  Anglického...

Sezóna Premier League 2020/21: Co o ní už víme?

Sezóna 2020/21 startuje už 6 týdnů poté, co skončila ta předešlá a tady Vám shrneme informace, které o ní zatím máme...   Kdy sezóna 2020/21 vlastně...

Talent Xavier Mbuyamba míří na Stamford Bridge

18-ti letý Nizozemský obránce strávil poslední rok ve slavné Barcelonské akademii La Masia, nyní má ale namířeno do Londýna.  Xavier Mbuyamba pozornosti velkých klubů dlouho...

Dresy všech klubů Premier League 2020/21

Současná sezóna se pomalu a jistě blíží ke svému konci a za nedlouho nám odstartuje ta nová. Kluby Premier League tak již pomalu do...