Domů Manchester City Po anglických stadionech #16: Etihad Stadium

Po anglických stadionech #16: Etihad Stadium

Ani tento týden vás neochudíme o další díl seriálu Po anglických stadionech, tentokrát z Manchesteru. Mrkneme se na stadion, jenž vznikl přímo na přelomu tisíciletí a na kterém se byla při otevření podívat i královna Alžběta.

-

Doba čtení: 3 minut(-y)

Základní údaje

NázevCity of Manchester Stadium, oficiálně jako Etihad Stadium
Vznik1999-2003
TýmManchester City
UmístěníEtihad Campus, Manchester
Kapacita55,017
Velikost hřiště105 x 68 metrů
Cena lístkůNepodařilo se zjistit
PovrchGrassMaster - tzv. hybridní tráva. Skládá se jak z přírodní trávy, tak zároveň té umělé
VlastníkMěsto Manchester

Příběh

Plány na stavbu nového stadionu v Manchesteru byly prvně formulovány v roce 1989, když se město chtělo ucházet o pořádání letních olympijských her 1996. Nakonec byla ale jako pořádající vybrána Atalanta a nákres osmdesátitisícového stadionu šel do šuplíku.

Z něj byl vytažen o čtyři roky později, pochopitelně díky další možnosti ucházet se o letní olympiádu. Navíc došlo k vzniku legislativy o obnově měst, slibující výraznou podporu ve financování podobných projektů.

Jak ale asi víte, ani v roce 2000 se olympijské hry nekonaly v Manchesteru, nýbrž v australském Sydney. Nikdo to ale nechtěl vzdát, a tak byl návrh předložen ještě pořadatelům takzvaných Commonwealth Games, tedy takové olympiády Společenství národů – volného sdružení Spojeného království a jeho bývalých dominií a kolonií. Tentokrát již byly plány přijaty.

Etihad Stadium nebo chcete-li City of Manchester Stadium při takzvaných Commonwealth Games krátce po svém vzniku. zdroj: Wiki

Ještě v roce 1996 soutěžil tentýž plánovaný stadion s Wembley o ‘post’ nového národního stadionu. Vyhrála ale, jak asi dobře víte, varianta dvě.

Základní kámen stadionu položil v prosinci 1999 tehdejší premiér Tony Blair, se stavbou se pak začalo asi o měsíc později. Mimochodem cena se vyšplhala v přepočtu až na tři a čtvrt miliardy korun. O málo víc jak dvě třetiny z toho uhradila anglická sportovní organizace Sport England, zbytek doplatilo samotné město Manchester.

Vůbec první veřejná událost na stadionu byl zahajovací ceremoniál her, jenž se konal 25. července 2002. Byla u toho mimo jiné i královna Alžběta.

Po deset dnů se tedy na Etihad Stadium mohutně závodilo, pak ale téměř další rok probíhaly práce s odstraněním atletické plochy a přestavbou na fotbalový trávník. Zároveň s tím se navyšovala i kapacita stadionu.

‘Tvarování’ do dnešní podoby probíhalo zejména na přelomu desetiletí, přičemž stadion i přesto, že Cityzens již patřili mezi nejbohatší kluby světa, stále patřil městu, jemuž ostatně patří i dnes.


Stánek světle modrých dostal jméno ještě před stavbou. Znělo a dodnes zní City of Manchester Stadium, často se o něm ale referuje ve zkratce, tedy CoMS. Při pořádaní mistrovství světa v ragby se pak oficiálně jmenoval Manchester City Stadium. V červenci 2011 práva na název koupila společnost Etihad Airways, která klub bohatě sponzoruje a její logo nosí fotbalisté i na dresech.

Další využití

Už při stavbě stadionu se počítalo s pořádáním koncertů, Etihad Stadium je k tomu tedy dokonale uzpůsobený, a tak není divu, že se na něm vystřídala hromada opravdu známých umělců a každý rok se tam konají tři čtyři velká hudební vystoupení.

Na desátém největším stadionu ve Spojeném království si zahrála třeba Metallica, Taylor Swift, Ed Sheeran, AC/DC, Coldplay, One Direction, Bon Jovi, Red Hot Chili Peppers či Robbie Williams.

Za zmínku dále stojí tři utkání anglické reprezentace, pár zápasů ragby na klubové, ale i mezinárodní úrovni a boxerský souboj pro více jak padesát šest tisíc lidí.

Domov Manchesteru City zaplněný davem lidí při koncertu zpěváka Eda Sheerena. zdroj: Twitter

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější zprávy

Rychlé zprávy 15.05.2021

Rychlé zprávy 15.05.2021   Barcelona si dala za hlavní letní cíl přivést na Camp Nou Erlinga Haalanda a zároveň si udržet Lionela Messiho. (The Sun) Pokud Sam...

Rychlé zprávy 14.05.2021

Rychlé zprávy 14.05.2021   O Jesseho Lingarda se nově zajímá i Borussia Dortmund, média tak spekulují, že by se mohl stát součástí dohody, která by přivedla...

Odpůrci Glazerů se nevzdávají! Před přesunutým šlágrem zase protestovali a zablokovali autobus Liverpoolu

Obrázky z předminulého víkendu se zaplaťpánbůh neopakují, i tak fanoušci Manchesteru United ukazují, že nespokojenost s majiteli klubu, rodinou Glazerových, překročila všechny meze. V...

Bernd Leno: V Arsenalu jsem šťastný jako všichni spoluhráči, nikdo nechce odejít

Minulý čtvrtek vyletěli po neúspěchu s Villarealem ze semifinále Evropské ligy, v Premier League jsou až devátí a leč alespoň na Evropskou konferenční ligu...

Finále Ligy mistrů se nakonec zase odehraje v Portugalsku i s 12 tisíci fanoušky

Původním dějištěm posledního utkání klubové sezony na starém kontinentu měl být turecký Istanbul, do nějž měli nejlepší kluby sezony putovat již vloni. Kvůli stále...