Domů Arsenal Po anglických stadionech #18: Emirates Stadium

Po anglických stadionech #18: Emirates Stadium

Další londýnský stadion představujeme v již osmnáctém dílu Po anglických stadionech. Tentokrát se jedná o Emirates Stadium, který s sebou nese řadu zajímavostí. Tak například: všechny mezinárodní zápasy na něm hrála jedna reprezentace, ovšem ani jednou ta anglická.

-

Doba čtení: 3 minut(-y)

Základní údaje

NázevEmirates Stadium
Vznik2004-2006
TýmArsenal
UmístěníHolloway, London
Kapacita60,260
Velikost hřiště105 x 68 metrů
Cena lístků65,5 liber (1927 korun) - 97 liber (2854 korun)
PovrchGrassMaster - tzv. hybridní tráva. Skládá se jak z přírodní trávy, tak zároveň té umělé
VlastníkKroenke Sports & Entertainment

Příběh

Emirates Stadium je fakticky důsledkem Taylorovy zprávy, vydané roku 1990 na základě tragédie v Hillsborough. Kvůli ní museli z anglických stadionů zcela vymizet místa na stání, díky čemuž se také podstatně zredukoval počet fanoušků, kteří mohli na zápas.

Arsenalu ale snížená kapacita vůbec nevyhovovala, neboť poptávka fanoušků výrazně převyšovala nabídku. Klub se tedy nakrátko usadil ve starém Wembley, vše ale pomalu směřovalo k velkému projektu stavby vlastního stadionu.

Už se to rýsuje aneb Emirates Stadium při svém zrodu.    zdroj: srm.com

A to nebylo vše. Plán totiž obsahoval i přestavbu Drayton Parku, výstavbu nových bytovek namísto starého zbořeného domova Highbury a novou stanici Lough Road.

Schéma zahrnovalo nových 1800 pracovních míst pro lidi a 2300 bytů k bydlení. Úpravami prošly i tři stanice – Holloway Road, Drayton Park a Finsbury Park, a sice z jednoduchého důvodu – aby zvládali nápor davů fanoušků v den utkání.

‘Představební’ perioda ale byla komplikovaná. Vznikla aliance čítající šestnáct místních spolků, která byla proti stavbě obřího fotbalového stánku. Jako jeden z hlavních důvodů uvedla například obavy o podstatně větší koncentraci aut v okolí či zhoršení ovzduší.

Úřady i přesto stavbu schválili. Ačkoliv již zmíněná aliance i další spolky rozhodnutí napadly a odvolávali se na jeho nelegálnost, vybudování fotbalového velkochrámu nezvrátili.

Výstavba oficiálně trvala bezmála dva a půl roku (únor 2004 – červenec 2006) a veškeré stavební práce nakonec byly vyčísleny v přepočtu na 11,5 miliard korun.

Úchvatná stavba. Domov Arsenalu tak, jak jej můžete spatřit dnes. zdroj: arsenal.com

V srpnu 2009 započala v souvislosti se stadionem takzvaná Arsenalizace. Program, který upravoval domácí svatostánek Kanonýrů na základě zpětné vazby od fanoušků. Pro ukázku: jednou ze změn byla třeba instalace bílých sedátek se vzorem kanónu – znaku klubu – přímo proti hráčskému tunelu, skrz který hráči vstupují na plochu před začátkem utkání.

Další využití

Mimo sport funguje Emirates Stadium jako centrum pro konference a velké schůzky. V roce 2008 kupříkladu hostil summit mezi britským premiérem Gordonem Brownem a francouzským prezidentem Nicolase Sarkozym. Stal se ale i střediskem pro natáčení zábavných pořadů jako X Factor, Britain’s Got Talent či MasterChef.

Kapela Coldplay odehrála v červnu 2012 na Emirates Stadium kvůli vysokému zájmu publika hned tři koncerty. Všechny byly do půl hodiny od spuštění prodeje vyprodané.    zdroj: flickr.com

Dalším využitím jsou rovněž, jako u drtivé většiny fotbalových stadionů, koncerty. Tři vystoupení si odehrála třeba kapela Coldplay.

Co se samotného fotbalu týče, pochopitelně došlo i na mezinárodní zápasy. Tady je ovšem jedna tuze zvláštní zajímavost, a sice že všech osm mezinárodních utkání hraných na Emirates hrála Brazílie.

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější zprávy

Rychlé zprávy 15.05.2021

Rychlé zprávy 15.05.2021   Barcelona si dala za hlavní letní cíl přivést na Camp Nou Erlinga Haalanda a zároveň si udržet Lionela Messiho. (The Sun) Pokud Sam...

Rychlé zprávy 14.05.2021

Rychlé zprávy 14.05.2021   O Jesseho Lingarda se nově zajímá i Borussia Dortmund, média tak spekulují, že by se mohl stát součástí dohody, která by přivedla...

Odpůrci Glazerů se nevzdávají! Před přesunutým šlágrem zase protestovali a zablokovali autobus Liverpoolu

Obrázky z předminulého víkendu se zaplaťpánbůh neopakují, i tak fanoušci Manchesteru United ukazují, že nespokojenost s majiteli klubu, rodinou Glazerových, překročila všechny meze. V...

Bernd Leno: V Arsenalu jsem šťastný jako všichni spoluhráči, nikdo nechce odejít

Minulý čtvrtek vyletěli po neúspěchu s Villarealem ze semifinále Evropské ligy, v Premier League jsou až devátí a leč alespoň na Evropskou konferenční ligu...

Finále Ligy mistrů se nakonec zase odehraje v Portugalsku i s 12 tisíci fanoušky

Původním dějištěm posledního utkání klubové sezony na starém kontinentu měl být turecký Istanbul, do nějž měli nejlepší kluby sezony putovat již vloni. Kvůli stále...