Po anglických stadionech #20: Old Trafford

V posledním dílu série Po anglických stadionech míříme na ten největší - Old Trafford. Tam v roce 1909 našel svou domovinu Manchester United.

0
Základní info

NázevOld Trafford
Vznik1909
TýmManchester United
UmístěníSir Matt Busby Way, Old Trafford, Greater Manchester
Kapacita74,879
Velikost hřiště105 x 68 metrů
Cena lístků36 liber (1035 korun) - 58 liber (1667 korun)
PovrchGrassMaster - tzv. hybridní tráva. Skládá se jak z přírodní trávy, tak zároveň té umělé
VlastníkManchester United
Příběh

Před rokem 1902 hrál fotbalovou ligu jistý klub z Manchesteru, a sice pod názvem Newton Heath. Jeho působištěm bylo hřiště North Road a následně Bank Street. Obě ovšem byly ve velmi špatném stavu, a tak se ambiciózní, ale hlavně již úspěšný mančaft s triumfy z první ligy i FA Cupu snažil najít nový domov.

Zachránil jej příchod Johna Henryho Daviese na post vedoucího. Ten jako jednu z prvních věcí ve funkci udělal to, že celý klub přejmenoval na dnes celosvětově proslulý název Manchester United.

Old Trafford v prvních letech své existence. Tato fotografie zachycuje diváky při sledování ligového utkání v roce 1910. zdroj: manutd.com

Spása v podobě Daviese každopádně spočívala zejména ve financích. Díky němu se totiž United vyhnuli hrozícímu bankrotu a namísto toho si mohli dovolit stavbu nového stadionu.

Ten nakreslil světoznámý architekt fotbalových stadionů Archibald Leitch a uzpůsobený měl podle být podle záznamů až pro 100,000 fanoušků. Kvůli narůstající výsledné ceně stadionu, jež se v průběhu výstavby vyvíjela, byl nakonec stadion upraven ‚jen‘ pro zhruba 80,000 lidí.

Stavební práce probíhaly během roku 1909 a rok na to v únoru už se uskutečnil otevírací zápas, v němž United hostili Liverpool. Už tehdy přítomní novináři referovali o Old Trafford jako o monstrózním fotbalovém stadionu, který ve světě nemá obdoby.

Krušná doba přišla s druhou světovou válku. Během ní zasáhly Old Trafford při náletech Němců hned dvě bomby, které jej výrazně poničily. Posléze trvalo několik let, než se stadion ještě v částečně improvizované podobě otevřel.

Pro zajímavost – po dobu uzavření svého stadionu v období druhé světové války hrál Manchester United své zápasy na stadionu velkých rivalů Manchester City. Tím tehdy byl Maine Road.

Svatostánek Rudých ďáblů z roku 1966. zdroj: pinimg.com

Po opravení Old Traffordu po bombových zásazích následovalo období dlouhé prakticky půl století, během nějž se stadion průběžně modernizoval a vylepšoval.

Při nutnosti osadit celý stadion sedátky po Taylorově zprávě se kapacita snížila až na 44,000, což pro něj bylo historické minimum. Naplno se tak rozjely úvahy o znovuzvýšení volných míst. Jako nejvhodnější se ukázala varianta rozšíření stávajících tribun.

V roce 2006 pak ještě přišlo jedno takové rozšíření a Old Trafford se dočkal v kolonce kapacity dnešního čísla 74,879.


Old Trafford je aktuálně největší ligový a celkově druhý největší fotbalový stadion v Anglii a zároveň jedenáctý v Evropě. Na základě výroku Bobbyho Charltona je někdy nazýván jako „The Theatre of Dreams“, tedy Divadlo snů.


Další využití

Pokud jde o sportovní události, těmi největšími pořádanými na Old Trafford byli: fotbalové MS 1966, ragbyové MS 1995, fotbalové EURO 1996, finále Ligy Mistrů 2003, olympijský fotbal v roce 2012.

Jak už jistě dobře víte, fotbalové stánky jsou pravidelně používány taktéž na koncerty. Na tom manchesterském si zahráli třeba Genesis, Bon Jovi či Bruce Springsteen.

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..