Domů Crystal Palace Po anglických stadionech #4: Selhurst Park

Po anglických stadionech #4: Selhurst Park

Ve čtvrtém díle této série zamíříme poprvé do hlavní anglické metropole - Londýna. Zajímat nás tam bude stadion Crystalu Palace, jenž je nazýván jako Selhurst Park.

-

Základní údaje

NázevSelhurst Park
Vznik1922
TýmCrystal Palace
UmístěníSelhurst, London
Kapacita25,486
Velikost hřiště101 x 68 metrů
Cena lístkůRozděleno na kategorie zápasů; 40 liber (1250 korun) - 58 liber (1756 korun)
PovrchGrassMaster - tzv. hybridní tráva. Skládá se jak z přírodní trávy, tak zároveň té umělé
VlastníkCrystal Palace F.C.

Historie

V roce 1922, po usilovném tříletém snažení, došlo k odkoupení místa, kde dříve stávala cihelna, klubem Crystal Palace od železniční společnosti. Stadion, jenž navrhl známý skotský designér fotbalových stánků Archibald Leitch, byl vybudován za zhruba 30,000 liber a k jeho oficiálnímu otevření londýnským primátorem došlo 30. srpna 1924.

Údajně fotografie z vůbec prvního zápasu hraného v Selhurst Parku v roce 1924

Tehdy stála jediná, nynější hlavní, tribuna. Palace v otevíracím zápase pokřtili svůj stadion porážkou 0:1 s Sheffieldem Wednesday za přítomnosti pětadvaceti tisíc diváků.

Rok 1953 a na stadionu se objevují první světlomety. Tehdy byly pouze na třech stranách hřiště a střeše hlavní tribuny, ale o devět let později byly přeinstalovány do všech čtyřech rohů.

Jako vůbec první si v Selhurst Parku zahrál pod novým osvětlením věhlasný Real Madrid – něco neskutečného na stadion klubu, který tehdy nastupoval až v třetí anglické divizi. Navíc pro Bílý balet to bylo v celé jeho historii vůbec první vystoupení v Londýně.

Hřiště se dočkalo renovace po prvním postupu Crystalu Palace do První divize (tehdy nejvyšší anglická liga) v létě 1969. Přistavěna byla zároveň tribuna Arthura Waita, pojmenovaná po dlouholetém předsedovi mužstva.

Prvním přistěhovalcem na stadionu byl klub Charlton Athletic, který jej obýval mezi lety 1985-1991. Šlo vůbec poprvé o sdílení jednoho hřiště mezi dvěma ligovými kluby v anglické historii.

Charlton, jenž se později vrátil na svůj stánek The Valley, v Selhurst Parku nahradil jiný host – Wimbledon F.C.

Zápas Wimbledon, jenž na přelomu tisíciletí působil v Selhurst Parku společně s Palace jako domácí mančaft

Když Crystal Palace posléze kupoval Mark Goldberg, převedlo se na jeho osobu pouze vlastnictví klubu, zatímco stadion stále patřil bývalému předsedovi Ronu Noadesovi, jenž ho dostal v roce 1986. Klub si tak stadion musel na deset let vypůjčit a zároveň Noadesovi vyplácet nájem.

To se ovšem nelíbilo řadě fanoušků, kteří v protestu přesídlili na jinou adresu a začali fandit nově vzniklému AFC Wimbledon.

Po vleklém procesu, kdy si stadion i klub přehazovala řada těžce strukturovaných majitelů, nakonec došlo ke spojení stadionu a klubu.

Tribuny

Stadion je, stejně jako všechny tři předchozí, které jsme vám ukázaly, fakticky rozdělen na čtyři stavby – tribuny.

Holmesdale Road Stand (kapacita 8,329)

Nejnovější část Selhurst Parku vybudována v letech 1994-95.

Atrhur Wait Stand (kapacita 9,574)

Tvoří severovýchodní část svatostánku, jí samotnou pak tvoří početná, asi třítisícová část vyhrazena pro hostující fandy.

Main Stand (hlavní tribuna, kapacita 5,460 + místa pro média – 63)

Tato část byla otevřena úplně prvotně již v roce 1924. Po výměně sedaček sedm let zpátky došel klub k rozhodnutí celou tribunu předělat a zvětšit kapacitu až na 13,500, přičemž celý stadion by poté pojal až 34,000 návštěvníků. Práce započali v létě 2019 a podle původních plánů měly být hotové před sezónou 2021/22.

Whitehorse Lane Stand (kapacita 2,219 + VIP místa – 480)

Mezi tamními fanoušky spíše známá jako Family Stand – tribuna pro rodiny. Tribuna rovněž obsahuje 24 luxusních salónků.

Whitehorse Lane Stand – kapacitou nejmenší tribuna, ale s čtyřiadvaceti luxusními salónky

Mezinárodní zápasy

Selhurst Park hostil všehovšudy jeden mezinárodní zápas a několik kvalifikačních utkání o letní olympijské hry v roce 1948.

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Nejnovější zprávy

Využije Chelsea snížení tržních cen? V plánu to mají

Roman Abramovič je připraven se v letním přestupovém oknu postavit za trenéra Franka Lamparda. Ten totiž chce během této koronavirové éry využít snížených tržních...

Southampton prodloužil svému trenérovi smlouvu

Trenér Southamptonu Ralph Hasenhuttl se domluvil na 4 letém prodloužení své smlouvy na St. Mary stadionu.  52 letý manažer převzal kormidlo Saint před 2,5 lety...

Převzetí Newcastle: Fanoušci musí být trpěliví

Příznivci Newcastle United musí zůstat trpěliví, varuje redaktor The Telegraph Luke Edwards.  Fanoušci Strak napjatě čekají na novinky o souhlasu s převzetím klubu konsorciem financovaným...

Žebříček nejvýdělečnějších fotbalistů: Ronaldo opět první, Salah má nejvíc z Premier League

Koronavirová pandemie úřaduje na všech frontách. Výplatní páska nejvíce vydělávajících sportovců se kupříkladu ztenčila v průměru o devět procent. I tak na tom ale...