Domů Southampton Po anglických stadionech #9: St Mary's Stadium

Po anglických stadionech #9: St Mary’s Stadium

Máme tu devátý díl rubriky Po anglických stadionech, ve které vás pravidelně každý pátek provádíme historii a zajímavostmi jednotlivých svatostánků mužstev z Premier League. V pořadí již devátý díl jsme tentokrát zaměřili na stadion vystavěný na samém přelomu tisíciletí - St Mary's Stadium stojící v Southamptonu.

-

Základní info

NázevSt Mary's Stadium
Vznik2000
TýmSouthampton F.C.
UmístěníBritannia Rd, Southampton
Kapacita32,505
Velikost hřiště105 x 68 m
Cena lístků20 liber (592 korun) - 60 liber (1926 korun)
PovrchSIS Grass - jedna z hybridních trav
VlastníkSouthampton F.C.

Příběh

Od osmdesátých let, kdy se Southampton probojovával až mezi elitu, se začalo hovořit o přesunutí na nový stadion, potažmo nahrazení již pomalu nevyhovujícího Dell (předchozí domácí stánek Saints).

Po Taylorově zprávě a příkazu osadit všechny stadiony v první a druhé lize kompletně sedačkami, se sice klub rozhodl upravit stávající Dell dle požadavků, i přesto ale pokračovaly i diskuze o výstavbě nového stánku. Tím spíš, když po zmiňované úpravě kapacita dosahovala sotva 15 tisíc.

Po dlouhých, leč neúspěšných snahách vybudovat nový 25,000 stadion s rekreačním střediskem na Stonehamu, město nabídlo klubu možnost stavby v místech nepoužívaného pracoviště s plynem v centru města, asi 2,5 kilometrů od Dell.

To bylo přijato a v prosinci 1999 se začalo konstruovat. Zcela nový fotbalový stánek pak stál se vším všudy v červenci 2001. Cena jeho výstavby se vyšplhala v přepočtu na bezmála miliardu korun (32 milionů liber).

Saints se tedy do svého nové rezidence přestěhovali v srpnu a prvním utkáním jí pokřtili hned 1. srpna proti španělskému Espanyolu, v němž zvítězili hosté 3:4.

Letecký pohled na moderní svatostánek Saints, postavený v letech 1999-2001. zdroj: fotbalovestadiony.cz

Struktura

St Mary’s Stadium je základně rozdělený klasicky na čtyři části. Ty jsou zde pojmenované podle toho, co je za nimi. Hlavní tribuna je nazývaná Itchen Stand, neboť těsně za ní protéká řeka Itchen. Protější strana se jmenuje Kingsland Stand a dvě zabrankové Chapel Stand a Northam Stand.

Pojmenování

Oficiální název stánku při jeho otevření zněl Friends Provident St Mary’s Stadium. Zprvu ho klub totiž chtěl pojmenovávat na základě sponzorů, nicméně tlak ze strany fanoušků donutil vedení název změnit na nereklamní. Nakonec tedy zůstalo pouze St Mary’s Stadium.

Jiné zápasy

Na stadionu v Britannia Road se již konala také celá řada mezinárodních zápasů. Čtyři sehrála přímo hlavní reprezentace Anglie. V říjnu 2002 remizovala s Makedonií 2:2 v kvalifikaci na EURO, v přátelácích v letech 2011 a 2016 porazila Norsko (2:0) a Itálii (3:2) a naposledy loni na podzim tam smetla Kosovo v napínavé přestřelce 5:3.

K zápasu na speciálním hybridním trávníku v Southamptonu ale nastoupil i jeden český celek, a to poměrně nedávno. V roce 2016 totiž pražská Sparta hrála základní skupinu Evropské ligy, kde jako na jednoho ze svých soupeřů narazila také na tento anglický mančaft. Saints tehdy doma zvítězili 3:0, pro připomenutí ale dodáme, že Sparťané tuto porážku následně vrátili na své domácí půdě a v Česku zvítězili 1:0.

Sparťanští fotbalisté na trávníku St Mary’s Stadium děkují fanouškům, že si udělali cestu až do Southamptonu na zápas základní skupiny Evropské ligy. zdroj: isport.cz

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Nejnovější zprávy

Akceptujte to! Zasloužíme si omluvu, říká o rozhodnutí sportovní arbitráže Guardiola

Zpráva, na kterou snad celá evropská větev fotbalového světa čekala několik měsíců, přišla tento týden v pondělí. Mezinárodní sportovní arbitráž rozhodla o zrušení zákazu...

Man Utd hrozí, že ze sponzorské smlouvy s Adidas přijde o £25m

Pokud se Manchester United nekvalifikuje do příští sezóny Ligy mistrů, přijdou o sumu 25m liber ze strany jejich sponzorů Adidas. United má s touto německou...

Mesut Özil si kvůli bolesti zad opět nezahraje

Nejlépe placený hráč Arsenalu Mesut Özil si v ligovém klání s Liverpoolem nezahraje, jelikož byl vyloučen s bolestí zad.  Jedná se už o 6. zápas...

City chce Guardiolovi nabídnout novou lukrativní smlouvu

Manchesteru City se podařil zrušit zákaz účasti v evropském fotbale, který jim v únoru tohoto roku udělila UEFA, a proto se nyní mohou začít...

Rychlé zprávy 14.07.2020

Rychlé zprávy 14.07.2020   V posledním testovacím kole na Covid-19 se vrátil jen jeden pozitivní výsledek. Manchester City se nyní vrhne rovnýma nohama do rekonstrukce jejich týmu...