Tetování a fotbalisté už patří k sobě a vyjímku na hřišti tvoří spíše ten, jehož kůže je bez známky inkoustu. Nicméně tento trend může mít vliv na výkon, především pak v teplejších podmínkách. 

Všichni si vzpomeneme na skandál, který se odehrál na tréninkovém kempu anglické reprezentace před Mistrovstvím světa v Rusku 2018, kdy byl Raheem Sterling vyfotografován s vytetovanou zbraní na noze.

Nejednalo se ani o nový přírůstek do jeho sbírky, jelikož fotku M16 už sdílel v minulosti, i přesto se o tom psalo v médiích po několik dní.

Pro Sterlinga to znamená příslib, který si dal, a to že nikdy na zbraň nesáhne poté, co byl jeho otec zastřelen. Sterlingovi byly v té době 2 roky. Média ale tetování popisovala jako ‘naprosto neakceptovatelné’ a ‘odporné’.

Pro fyziologa to však představuje něco úplně jiného a to možnost nesprávného fungování potních žláz.

Samozřejmě se nejedná jen o Sterlinga, ale i o Messiho, Ramose, Alliho – no mohli bychom tady být ještě dlouho.

Odhaduje se, že tetování má na svém těle až 50% profesionálních fotbalistů a je až překvapivé, že se tímto fenoménem na tělech sportovců začala studia zabývat až teprve nedávno.

Maurie Luetkeimer, profesor fyziologie a zdravotnictví na univerzitě v Michiganu, se na to chtěl podívat zblízka a přijal do svého výzkumu 10 zdravých mladých mužů, kteří měli tetování alespoň na jedné části těla.

Vědci pak na pokožku bez i s tetováním aplikovali chemické náplasti, které obsahovaly dusičnan pilokarpinu. To je látka, která stimuluje pocení. Dobrovolníci tyto náplasti nosili po dobu 20ti minut, načež je Luetkeimer sundal a poslal na analýzu.

Výsledky odhalily, že skvrny nad tetovanou kůží byly mnohem lehčí – potili se tedy o polovinu méně, než kůže bez inkoustu.

Rozdíl byl i ve složení potu. Ten z tetované kůže obsahoval téměř dvakrát tolik sodíku, než pot z netetované strany.

“Toto zjištění naznačuje, že některá barviva zřejmě blokují potní žlázy pod potetovanou kůží a ta se po takovém zásahu mění. 

“Pravděpodobně však v kůži přetrvávají zánětlivé buňky (už od samotného tetování, kdy tatér propíchne kůži s barvivem v jehle, jejíž rychlost je až 3000 krát za minutu), které mění chemické prostředí v této oblasti a ty zpomalují reakci žláz a ovlivňují, kolik sodíku se dostane z okolních buněk do potu.”

Doktor Luetkemeier ale dospěl k závěru, že je ‘nepravděpodobné’, že by tetování bránilo potu natolik, aby došlo k přehřátí či jiným problémům.

Méně diplomatický lékař Ingo Frobose ze sportovní univerzity v Kolínu nad Rýnem naopak řekl: “Já bych tetování u profesionálních fotbalistů zakázal. 

“Několik studií ukázalo, že hráči mají po tetování pokles výkonu o 3 až 5 procent. Kůže je největším orgánem našeho těla a i přesto jej tetování dokáže otrávit.”

 

Co si o tetování na tělech profesionálních sportovců myslíte Vy? Má to podle Vás nějaký  efekt na výkon?

Myslím si, že...

 

🏠 pro více zpráv z Premier League

 

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.