Doba čtení: 2 minut(-y)

Fotbaloví brankáři nejsou často středem samotné hry, nicméně co se týká jejich oblečení, většinou jsou na hřišti nejvýraznější. 

My jsme se podívali na to, proč brankáři nosí jiné barvy dresů a to hodně barevné, než ostatní spoluhráči a jaká pro to existují pravidla.

 

Bezpečnost


Dresy brankářů v sobě mají speciální ochranu proti rychlým střelám. Hráči v bráně mívají dlouhé rukávy a na loktech, hrudi a ramenech mají speciální polstrování, které mírní střely. Podobně na tom jsou i šortky a štulpny.

 

 

Odlišení


Brankáři jsou jedinými hráči na hřišti, kteří mohou používat ruce, proto je důležité, aby byli odlišeni. Toto pravidlo bylo zavedeno už v roce 1909 IFAB-em a zakazovalo brankářům obléknout stejné barvy jako jejich spoluhráči či rozhodčí na hřišti. Tím se mělo předejít jakýmkoli zmatkům. V roce 1921 došlo k zpřísnění a to takovému, že brankáři museli v mezinárodních zápasech obléknout dresy pouze v tmavě žluté barvě. To však bylo zrušeno v 1938.

 

Viditelnost a taktika


Během duelu se všechno děje za méně než 1 vteřinu. Útočník musí běžet, zvednout hlavu, aby posoudil situaci, zmapovat brankáře a vystřelit. A traduje se o tom, že právě výrazné barvy nevědomě přitahují, tudíž střelec míří na nejvýraznější oblast brány, tedy brankáře. To potvrdil i německý psycholog Harald Braem, který pak brankáře v neonové barvě označil za ‘referenční bod’. Taková barva navíc dokáže oponenta rozptýlit.

 

Ohleduplnost


Většina lig dává brankářům flexibilitu ve výběru svých dresů a vybavení. Například někteří preferují speciální rukavice, které umožňují silnější úchop míče. V dnešní době je více brankářů, kteří dávají přednost kraťasům namísto dlouhým nohavicím kvůli lepší flexibilitě. Vybrat si mohou i typ kopačky a to s ohledem na regulace ligy, ve které hrají, typu povrchu a počasí.

 

 

🏠 pro více zpráv z Premier League

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..