Neuvěřitelná první sezóna v Barceloně

Po konci hráčské kariéry, již dohrál v mexickém Doradosu, se Pep Guardiola rozhodl pro návrat domů a vydal se po manažerských kolejích. První práci dostal od Barcelony v béčku, kde okamžitě začal fungovat jako hlavní kouč. Už po první sezoně si jej ale vedení klubu vytáhlo do A-týmu.
Ten zažíval relativně špatné období – dva roky nevyhrál žádnou trofej, jeho hra navíc jednoznačně potřebovala oživení. Povedlo se. Guardiola nepřinesl do kabiny jen tak ledajaký přímořský vánek, nýbrž řádný průvan. Vyčistil kádr a přetvořil jej k obrazu svému. Pakovat se musel třeba i Brazilec Ronaldinho. Vše postavil kolem obří vycházející hvězdy celého fotbalu – tehdy 20letého Lionela Messiho a zkušenějších borců jako Iniesta nebo Xavi.
Dopad byl okamžitý, hned v první sezoně vyhrál tým defacto cokoliv, co jen vyhrát šlo. V klubové vitríně se od té doby s cedulkou 2008/09 lesknou trofeje pro vítěze LaLigy, Copa del Rey i Ligy mistrů.
Druhý barcelonský zisk Ušatého poháru

Barcelona pod svým někdejším hráčským odchovancem zažívala úžasné roky. Vedle řady dalších trofejí obhájila v letech 2010 a 2011 mistrovský titul z LaLigy, v obou letech také ovládla Mistrovství světa klubů. Celému světu byla onehdy známá jako mančaft, jehož hra je založena na drtivém držení míče s přihrávkami na malém prostoru.
Právě takto se prezentoval jako kouč již Johan Cruijff, který Guardiolu v Barceloně dříve vedl. Dnes je styl, při němž tým drží co nejvíce balon pod kontrolou, nazýván tiki-taka a používají jej mužstva po celém světě.
Jak silný je, dokazoval Španěl až do konce svého angažmá v rodné zemi. Nejlépe se světu předvedl ve finále Ligy mistrů 2011, kde ve skvělém utkání přehrál Manchester United 3:1 a nejcennější klubovou trofej získal podruhé.
Německý double

Z trénování byl Guardiola po pěti letech už tak vyčerpaný, že si vzal na rok pauzu. Svou fotbalovou filozofii ani vítěznou mentalitu nicméně otec tří dětí nikde nevytratil a přenesl si ji i do Bavorska. Bundesligu ovládl s Bayernem Mnichov v každé sezoně, na domácí scéně jeho svěřenci naprosto dominovali. Což potrhl v roce 2016 druhým doublem (vítězstvím ligy i německého poháru).
Anglické zlomení 100bodové bariéry

Guardiolova lokomotiva se po opuštění německého území rozhodně nezastavila. Naopak. Napojila k sobě světle modré vagóny značky Manchester City a vydala se vstříc dalšímu nabírání trofejí.
Po roce rozkoukávání se přišla opět naprostá dominance. Taková, jakou Premier League ještě neviděla. Ohromující sezona 2017/18 skončila pro mužstvo z Etihad Stadium s trofejí pro mistra v ruce a plným seznamem překonaných rekordů – Cityzens jako první v historii soutěže překonali 100bodovou hranici, vstřelili také nejvíce gólů (106), zapsali nejvíce vítězství (32) a ligu ovládli s největším náskokem (19bodovým).
Výjimečný domácí trebl

V další sezoně přišla rovnou obhajoba ligového vítězství, leč tentokrát již velmi velmi těsně. Zvedající se Liverpool zůstal druhý o jediný bod. Guardiola dovedl Manchester City nakonec jako první anglický tým vůbec k zisku domácího treblu – zvládl získat i Carabao Cup a po finálové drtivé výhře 6:0 nad Watfordem před vyprodaným Wembley i legendární FA Cup.
[…] „Dnes bylo vyhodnoceno rentgenové vyšetření. Bohužel podle doktora to vypadá na pauzu mezi čtyřmi a šesti týdny,” potvrdil zprávu španělský kouč a čerstvý padesátník. […]