Šok! Premier League se od příští sezony uzavře, navýší počet účastníků a přidá vyřazovací část

Právě třicet let od vzniku Premier League dozná nejsledovanější fotbalová liga světa naprosto zásadních změn. Soutěž se zcela uzavře, zároveň se rozšíří na 24 účastníků, rozdělí se do skupin a dočká se dramatických vyřazovacích soubojů! To vše vejde v platnost již od příští sezony. Novinku, která nyní ochromuje fotbalový svět, zveřejnily všechny kluby na společné tiskové konferenci.

0
nejúspěšnější kluby Premier League
Doba čtení: 2 minut(-y)

V letošní sezoně nikdo nesestoupí, naopak postup čeká rovnou čtyři mužstva z Championship. Její play-off tedy jen krátce před svým startem mění pravidla, platí, že první dva týmy postoupí z druhé ligy přímo a třetí se utká proti šestému, čtvrtý proti pátému týmu tabulky, ale vítězové pak nejdou do finále, nýbrž taktéž již rovnou postoupí.

Od příštího ročníku se tedy Premier League bude hrát s 24 účastníky, přičemž z ní již nikdo nebude moci sestoupit, ani do ní postoupit. Jediná cesta poté povede přes nákup licence na nejvyšší anglickou ligu.

Samotný formát je pak výrazně inspirovaný hokejovou NHL. Oněch čtyřiadvacet týmů totiž bude rozděleno do čtyř skupin (jejich podoba zatím známa není), kde s každým odehrají dva duely doma a dva venku. Se zbývajícími osmnácti celky se střetnou pouze jednou, zda-li na svém, či soupeřově stadionu určí los. Zůstane tedy alespoň zachován počet 38 zápasů v základní části.

To ale není vše. Osmičku nejlepších poté čeká ještě vyřazovací část. Ta se bude hrát po vzoru Ligy mistrů dvoukolově – první s osmým, druhý se sedmým, atd., přičemž se počítá i s klasickým zvýhodněním v případě více vstřelených gólů na hřišti soupeře.

Vítězové postupují do semifinále, čímž si zajistí účast v Lize mistrů. V případě, že se mužstvo dostane až do finále, zahraje si na 90tisícovém svatostánku Wembley. Tentokrát již rozhodne jeden jediný mač.

Ty, kteří neuspějí ve čtvrtfinále, čeká ještě souboj s týmy na 9. až 12. místě o místenky do Evropské, potažmo Konferenční ligy.

V důsledku navýšení počtu zápasů Premier League a rozdělení pozic v evropských pohárech přímo skrze ni bylo zároveň rozhodnuto o zániku Ligového poháru, o němž se v posledních týdnech hojně diskutovalo.

„Dlouhodobě byl ze stran prvoligových klubů tlak na uzavření soutěže a zvýšení počtu zápasů, aby se generovali vyšší příjmy,” přišel s pochopitelným vysvětlením šéf Asociace prvoligových klubů, jež po celou dobu jednání s FA i UEFOU zastupovala zájmy všech mužstev v Premier League, Smith Close.

„Kvůli koronavirové pandemii pak debaty běžely v takových obrátkách, že se jim nebylo možné ubránit a museli jsme začít okamžitě jednat. Máme velkou radost, že nakonec došlo ke shodě všech stran. Věříme, že změna přinese do už tak nejkvalitnější ligy světa ještě větší kvalitu, peníze a dramata.”

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..