Sudí ze zápasu, v němž se zranil VVD promluvil: Hleděli jsme jen na posloupnost. Pickford měl dostat červenou

Hlavní arbitr zápasu Everton – Liverpool, v němž došlo k vážnému zranění Virgila van Dijka, Michael Oliver, po několika měsících promluvil o celé záležitosti do médií. Přiznal nyní, že ačkoliv před zákrokem došlo k ofsajdu, měl posoudit se svými asistenty celou situaci pořádně a udělit Jordanu Pickfordovi červenou kartu.

0
Doba čtení: 2 minut(-y)

Byl to moment, na který fanoušci Liverpoolu jen tak nezapomenou. Běžela šestá minuta Merseyside derby, když se po rohovém kopu dostal stoper Virgil van Dijk do ofsajdu. Jenže než se dozvěděl, zda-li byl vůbec mimo hru, vletěl do souboje s brankářem domácího Evertonu Jordanem Pickfordem. Ten vyběhl vstříc k míči tak nešikovně, že Nizozemci sevřel nohu. Van Dijk utkání už nedohrál.

A diagnóza? Zpřetrhané křížové vazy v koleni. Pauza prakticky do konce sezony.

Hlavní sudí Michael Oliver šel situaci ihned zkoumat na video. Penaltu, natož červenou kartu, ale neudělil. Místo toho rozehrávaly pro ofsajd Karamelky.

Po utkání se ale strhla lavina kritiky. Jak Oliver, tak jeho tehdejší videoasistent David Coote byli odsuzováni za to, že incident s velmi vážnými následky pro hvězdu Reds zůstal bez potrestání. Sudí argumentovali tím, že faulu předcházel ofsajd, tudíž cokoliv po něm se stalo mimo hru.

Ostatně muž řídící celé utkání přímo ze hřiště později přiznal, že nebýt ofsajdu, pískl by penaltu. O možné červené kartě pro anglického reprezentanta už ale řeč nepadla. Ačkoliv by Van Dijkově vážnému zranění nezabránila, mohla výrazně pomoci svěřencům Jürgena Kloppa, kteří tou dobou sice vedli 1:0, ale utkání nakonec skončilo remízou.

„Mé prvotní myšlenky byly, že nemohu písknout penaltu, neboť zákroku Pickforda předcházel ofsajd,” ozřejmil Michael Oliver pro Mail Online. „Myslím, že jsem tehdy videoasistentovi zahlásil: ‚Není-li to ofsajd, dám penaltu.’”

„Od té doby jsem se na to zpětně díval mnohokrát a popravdě si stále nemyslím, že Pickford měl v úmyslu cokoliv jiného, než zmenšení prostoru na zakončení. Udělal to ale, jak se ukázalo, dost špatným způsobem. My všichni, jakožto rozhodčí, včetně mě, jsme o tom souboji nepřemýšleli tak, jak jsme měli,” přiznal po měsících Oliver.

„Trvám pochopitelně na tom, že se jednalo o ofsajd, rozehrát ho měl ale někdo jiný než Pickford. Toho jsem měl rovnou vyloučit. Když jsem se na to díval znovu a znovu, k mému překvapení jsem si ale uvědomil, že vlastně nikdo z hráčů červenou kartu pro brankáře Evertonu nechtěl, nebo s tím za mnou alespoň nepřišel.”

„Tak moc jsme se soustředili na to, aby zákroky by posouzeny v časové posloupnosti, že jsme nehleděli, který prohřešek proti pravidlům byl větší. Měli jsme ten zákrok posoudit ze všech stran, nejen to jestli má být penalta.”

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..