Transfermarkt aktualizoval ceny v Premier League. Nejlepší si pohoršili, Souček skokově stoupnul

Renomovaný web transfermarkt.com, zaměřený zejména na přestupy a odhadování cen jednotlivých fotbalistů, provedl velkou aktualizaci v databázi Premier League. Týká se 510 hráčů. Naprostá většina z těch, kteří byli dosud hodnotou mezi nejlepšími, si kvůli koronaviru pohoršili. Spoustě hráčů zejména z menších celků se naopak dostalo vylepšení tržní hodnoty.

0
přestupové okno
Doba čtení: 3 minut(-y)

V tržním byznysu se čím dál výrazněji projevuje koronavirové pandemie a nejinak je tomu napříč fotbalovým světem. Zejména u nejlepších hráčů v největších anglických klubech lze totiž pozorovat výrazný pokles cen.

Podíváme-li se přímo na částku, o kterou se odhadovaná cena ponížila, pak je na vrcholu žebříčku Premier League Sadio Mané společně s Kevinem De Bruynem. Oba mají aktuální tržní hodnotu o 20 milionů eur nižší než předtím, přičemž u obou nyní svítí 100 milionů eur.

Ani Roberto Firmino nedopadl příliš dobře, jeho hodnota spadla téměř o čtvrtinu ze 72 na 55 milionů eur. V červených číslech za ním pak následuje Alisson (z 80 na 65 milionů eur), Thiago (z 48 na 35 milionů eur) a Kai Havertz (z 81 na 70 milionů eur).

Procentuálně si zase nejvíce pohoršili hráči menších celků. Na vrcholu je Matt Ritchie z Newcastlu, jehož cenovka klesla o 57,9 %, respektive o 5,5 milionů eur. Za ním jsou Robert Snodgrass (WBA) a další hráč Strak Christian Atsu, hodnota obou se snížila z 4 na 2 miliony eur, tedy o polovinu.

Z hlediska klubů pociťují největší ztrátu v Liverpoolu. Celková hodnota kádru tam klesla hned o 120 milionů eur. Reds tak přenechali místo nejhodnotnějšího kádru na světě Manchesteru City, který ztratil jen 29 milionů eur a jeho celková hodnota je stále nepatrně nad hranicí miliardy (1,03).

„Prázdné stadiony a s tím spojené finanční ztráty všech klubu pochopitelně působí, že budou chtít také na přestupovém trhu vynakládat podstatně menší částky. Díky tomu klesají ceny nejlepších hráčů. Zejména těch, kteří se blíží nebo již přesáhli hranici 30 let,” vysvětlil manažer Transfermarktu ve Velké Británii Daniel Busch.

Spoustu hráčů se dočkalo navýšení, mezi nimi i Češi

Na druhou stranu ale nalezneme velkou řadu hráčů, jejichž cena se navýšila. Nejvíce z nich vyčnívá Bukayo Saka, jehož hodnota vzrostla o celých 20 milionů eur a nyní tak činí 60 milionů eur. Velmi výrazně dostal „přidáno” také Mason Mount, a to hned 15 milionů eur. V žebříčku největších skoků za ním nalezneme dále Joaa Cancela (14 milionů eur), Curtise Jonese (13 milionů eur) nebo Emila Smithe Rowa (10,3 milionů eur).

Právě 20letý talent Arsenalu je přitom rovněž velmi vysoko v hledisku procentuálního nárůstu, jeho cena totiž vzrostla o 381,5 %, což je třetí nejvyšší skok ze všech. Druhé místo si zabral Kean Bryan se 700 % (z 250 tisíc na 2 miliony) a první šílenými 3233,3 % (ze 150 tisíc eur na 5 milionů) brankář Brightonu Robert Sánchez, který po zimním odchodu Mata Ryana na hostování do Arsenalu zabral na Amex Stadium post jedničky.

Výrazného zlepšení tržní hodnoty se dočkali také oba čeští hráči nastupující za londýnský West Ham. Tomáš Souček už by případného zájemce vyjít na více jak 40 milionů eur (zlepšení o 10 milionů), a v tomto ohledu je tak druhý nejlepší z týmu. Před ním je už pouze Declan Rice (60 milionů eur).

Vladimír Coufal se posunul o celou čtvrtinu z osmi na krásných deset milionů eur. Ještě v říjnu, kdy přicházel ze Slavie, se přitom jeho cena odhadovala na „pouhé” 2 miliony eur. Český krajní bek je tak aktuálně mezi Kladiváři druhý nejhodnotnější obránce.

Třetímu Čechovi v nejvyšší anglické lize Matěji Vydrovi, hájícímu barvy Burnley, byla naopak odhadovaná tržní cena mírně ponížena. Rodák z Chotěboře by oproti předchozím 4 milionům eur po aktualizaci vyšel asi na 3 miliony eur.

Harry Kane zůstal bez změny, jeho hodnota je nejvyšší

Jedním z mála borců, u nichž nebyla změněna odhadovaná částka za případný přestup, je útočník Tottenhamu Harry Kane. Se 120 miliony eur se tak osamostatnil na čele tabulky nejhodnotnějších hráčů celé Premier League. O 10 „mega” za ním je Mohamed Salah, devítimístnou cenovku, přesně 100 milionů eur, pak má ještě čtveřice Alexander-Arnold, Mané, Sterling a De Bruyne.

Celkově nejhodnotnější tým má, jak jsme již zmiňovali, Manchester City (1,03 miliardy eur), jenž je spolu s Liverpoolem (1,01) jediný nad hranicí miliardy eur. Opačný pól tabulky zaujímá West Brom, jehož kádr je ceněn na pouhých 123,75 milionů eur. O něco lépe je na tom Burnley (130,25) a Sheffield United (152,8).

Co se týče absolutního součtu celé Premier League, dohromady 516 hráčů v ní působících má hodnotu 8,57 miliard eur. Pro srovnání: nejblíže z top 5 evropských lig je Serie A (5,11 miliard eur), další jsou LaLiga (4,90), Bundesliga (4,52) a Ligua 1 (3,56). Ještě doplňme, že průměrná odhadovaná cena jednoho hráče Premier League je 16,61 milionů eur.

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..