Trenéři Premier League si udrží post déle, než zbytek Evropy

1
trenéři premier league
Doba čtení: 2 minut(-y)

Trenéři Premier League zůstávají na svých manažerských postech nejdéle ze všech 5 top evropských lig. 

Například oproti italské Serii A si svou práci udrží až dvakrát déle. To odhalila nová studie, která se zaměřila na management ve fotbale.

Studie firmy RunRepeat zkoumala údaje z posledního desetiletí a porovnala celkem 815 manažerských období napříč Premier League, Serií A, La Ligou, Bundesligou a Ligue 1.

Trenéři Premier League na svém postu zůstanou průměrně 69,4 zápasů, v Serii A je to přitom pouhých 34,1. Avšak 44 trenérů v nejvyšší italské lize si svou práci udrželo méně než 10 zápasů.

Nejnebezpečnějším měsícem pro manažery je podle statistik prosinec. Podle průzkumu je právě tento měsíc tím, ve kterém přicházejí o svou práci nejčastěji.

Jak ale zmiňuje samotný autor studie Vyom Chaudhary, data a výsledky z anglického fotbalu zkresluje Sir Alex Ferguson a Arsene Wenger.

Bývalý kouč Manchesteru United Ferguson a ex trenér Arsenalu Wenger stáli u kormidla 1033 a 828 ligových zápasů. Bez těchto dvou se pak délka snižuje na 56,1 zápasů. To znamená, že Ligue 1 se dostává na první místo s průměrem 58,2 zápasy na trenéra.

“V posledním desetiletí bylo nejméně stability v La Lize a Serii A. Naopak Ligue 1 a Premier League mají se svými manažery trpělivost a neradi propouští během sezóny”, řekl Chaudhary.

“Další zajímavostí je, že italské kluby, kterým hrozí sestupy, udělají několik manažerských změn za sezónu. Analýza ale uvádí, že většina těchto změn neskončí dobře. 

“Když se podíváme právě na boje o udržení se v nejvyšších divizích, kluby Premier League mají větší šanci udělat dobrá rozhodnutí při výměně trenéra oproti svým evropským kolegům. 

“Lednové přestupové okno je možná kontroverzní, ale hraje klíčovou roli v náboru nových trenérů. Kluby, které jsou donuceny ke změnám v managementu uprostřed sezóny, tak nejčastěji dělají právě v prosinci či lednu.”

 

Studie také odhalila:

  • Hrozba sestupu a šance, že klub zůstane v boji v dolní části tabulky, je nejčastějším důvodem ke změně manažera
  • Kluby Premier League právě v boji o udržení se dělají nejlepší změny v Evropě – většina klubů se nakonec v PL udrží
  • Existuje přímé spojení mezi náborem nových trenérů v prosinci či lednu – kluby, kteér tak udělají, v zimním přestupovém oknu podepíší daleko více hráčů
  • Srpen je pro trenéry tím nejbezpečnějším měsícem v roce, i když Marcelo Bielsa (Lazio) a Stefano Pioli (Palermo) ze svého postu odešli předtím, než stihli režírovat jeidný zápas
  • K většině propouštění mimo sezónu dochází u klubů z horní poloviny tabulky, kluby ze spodní preferují změny během normální sezóny

 

Studii můžete naleznout tady.

Více článků ⚽

1 komentář

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..