Turbo Timo v Premier League aneb kterak Werner do Chelsea dokráčel

Werner a rychlost. Ti dva spolu tvoří dokonalou symbiózu. Vždyť ne nadarmo se německému snajprovi přezdívá Turbo Timo. A svou hlavní přednost už ukázal i v novém působišti. Stále teprve čtyřiadvacetiletý Němec po svém rychlém sprintu při debutu v Premier League vybojoval penaltu a podílel se na první výhře Chelsea v sezoně. Jaká ovšem byla jeho turbo cesta až do nejlepších soutěže světa?

0

Jeden z nejtalentovanějších německých fotbalistů posledních let začal s fotbalem v malém klubu TSV Steinhaldenfeld, kde trénoval jeho otec, dřívější amatérský fotbalista, Gunter Schuh.

„Pro Tima byl jeho táta ten nejdůležitější ve fotbalovém životě. Byl to on, kdo jej tlačil k neustálé práci na sobě, ne náš malý klub,“ upozorňoval vedoucí TSV Michael Bulling v nedávném rozhovoru pro Goal.com. „To Gunter s ním hrál každý fotbal a přivedl jej do Stuttgartu.“

„Jednou, když chtěl Tima namotivovat, slíbil mu, že za každý gól mu dá trošku peněz. Myslím, že toho velmi rychle začal litovat a brzo s tím skoncoval,“ vyprávěl s úsměvem Bulling.

„My jsme už od začátku věděli, že je výjimečný hráč, ale bylo velmi těžké odhadnout jak dobrý může jednou být. Klub je na něj velmi hrdý.“

„Viděli jsme, že umí vystřelit oběma nohama. Také byl vždycky neskutečně rychlý,“ vzpomínal Bulling. „Když hrál náš seniorský tým zápas a jeho táta koučoval, Timo vždycky desetkrát obíhal celé hřiště, aby zapracoval na své rychlosti.“

„Gunter mu to pokaždé měřil a jakmile Timo doběhl, okamžitě se šel zeptat jak dlouho mu to trvalo. Vždycky s sebou měl také míč. Takto si jej pamatuji.“

Werner ale velmi rychle přerostl TSV a jeho tehdejší mládežničtí trenéři mu doporučili zkusit největší fotbalový klub ve městě – Stuttgart, a to v době, kdy mu bylo pouhých osm let. I tam ovšem rostl raketově.

A začal trhat rekordy. Stal se postupně nejmladším hráčem, který nastoupil do kvalifikace Evropské ligy (v pouhých 17 letech), který odehrál 50, 100, 150 i 200 zápasů bundesligy a navrch je nejlepším střelcem v historii Lipska, kde za sebou za čtyři roky zanechal dohromady pětadevadesát branek.

„Už když mu bylo sedmnáct, byly jednoznačné jeho běžecké, driblovací i střelecké kvality,“ vyprávěl Gotoku Sakai, nynější hráč Visselu Kobe a svého času Wernerův stuttgartský spoluhráč. „Šlo vidět, jak skvělý byl na balonu i v běhu. Soupeři s ním byli v soubojích jeden na jednoho skoro bez šance.“

Koneckonců, pro nic za nic se Wernerovi přezdívá Turbo Timo a ne neprávem je považován za jednoho z nejrychlejších fotbalistů Evropy.

Svou největší zbraň už ukázal i fanouškům svého nového zaměstnavatele, londýnské Chelsea, jenž stále teprve čtyřiadvacetiletého Němce koupila letos v létě za cenu výrazně přesahující padesát milionů eur.

Po chybě při rozehrávce Brightonu převzal míč, utekl obraně a zastavit jej musel nedovoleným zákrokem až brankář Ryan. Penalta!

„Ta byla jednoznačná. Že jsme šli do vedení bylo velmi důležité, neboť jsme v tu dobu nehráli úplně dobře,“ říkal po debutu v Premier League sám Timo Werner, po nímž vybojovaném pokutovém kopu zahraném Jorginhem šla Chelsea do vedení a nakonec urvala výhru 3:1.

„Kdybych tam mohl jednou udělat krok navíc, mohl jsem skórovat i já, ale v tomto případě to bohužel nebylo možné. Možná to přijde v dalším zápase, ačkoliv proti Liverpoolu to bude těžší. Dám do toho ale všechno,“ hecoval se už třicetinásobný německý reprezentant.

Jediným problémem může být drobné zranění, které utrpěl právě při penaltovém zákroku. „Budu doufat, že se dá do pořádku, ale jeho start proti Liverpoolu jistý není,“ říkal po pondělním zápase trenér Blues Frank Lampard.

„S Timem jsem každopádně opravdu spokojený. Vím, jaké kvality nám přinese. Viděli jsme to už při jeho sprintu před penaltou. Je vysoce pohyblivý útočník, který pro nás může dělat spoustu věcí.“

Ať už ale proti Liverpoolu nastoupí, či ne, zajisté se máme v Premier League od Turbo Tima nač těšit.

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..