Doba čtení: 2 minut(-y)

Dnešek je 61. výročím nejtemnějšího dne v historii jednoho z největších klubů na světě Manchesteru United. 

6. února 1958. Den, kdy při nehodě letadla zemřelo 23 lidí, včetně 8 hráčů Manchesteru United a 3 členů zaměstnanců klubu. Tato katastrofa je také známá jako ‘Munich Air Disaster’. Osudnou se jim stala cesta ze zápasu Evropského poháru proti KK Crvene zvezdě.

 

Co se stalo?

20 lidí z celkem 44 pasažérů letadla zemřelo při nehodě na Mnichovském letišti, přičemž další tři přišli o život v následujících pár dnech ná následky.

Týmu Manchesteru United se přezdívalo Busby Babes a právě byli na cestě do Manchesteru poté, co v Jugoslávii, konkrétně proti Crvene zvezdě, odehráli zápas Evropského poháru.

United domácí tým vyřadil a dostal se tak do semifinále soutěže.

Jejich let měl zastávku v Mnichově, kde doplnili palivo. Poté měli dva neúspěšné pokusy vzletu, přičemž ten třetí se jim stal osudný.

Pilot letadla odmítl přespat noc v bavorském městě i přesto, že hustě sněžilo. Stroj narazil do rozbředlého sněhu a naboural do plotu a následně domu.

Letadlo bylo evakuováno a přežilo celkem 21 lidí, nicméně 23, včetně osmi hráčů týmu, o své životy přišli.

 

Kdo zemřel?

Následkem této nehody o životy přišlo 15 klubových zaměstnanců a novinářů, společně s 8 hráči – Duncan Edwards, Geoff Bent, Roger Byrne, Eddie Colman, Mark Jones, David Pegg, Tommy Taylor a Liem Whelan.

 

Přeživší hráči jsou: Johnny Berry (nikdy znovu nehrál – zemřel v roce 1994), Jackie Blanchflower (nikdy znovu nehrál – zemřel v roce 1998), Bill Foulkes (zemřel v roce 2013), Harry Gregg, Kenny Morgans (zemřeli v roce 2012), Albert Scanlon (zemřel v roce 2009), Dennis Viollet (zemřel v roce 1999), Ray Wood a Sir Bobby Charlton.

 

Klub spolu s fanoušky uctili památku zemřelých během Mnichovské tragédie před zápasem proti Burnley 29. ledna, což byl nejbližší domácí zápas k tomuto datu a i dnes proběhne pod památníkem na Old Traffordu setkání fanoušků.

 

 

 

 

Věděli jste, že máme mimo jiné kategorii ‘Manchester United’, kde najdete všechny články z Old Traffordu?

 

🏠 pro více zpráv z Premier League

 

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..