Doba čtení: < 1 minuta

Kluby Premier League jsou nyní ve složité situaci a to proto, že jednají jak rozdělit miliardy liber z televizních práv. 

Požadavky ‘velké šestky’ na větší podíl rostoucího zámořského příjmu rozdělily zbytek klubů. Jsou rozděleni 11 proti 9 oproti předcházejícímu hlasování, kdy další proběhne příští týden.

Včera se setkalo 14 menších klubů, aby projednali situaci největších podílů z celkem 3,2 miliard liber ze zámořského vysílání, které je v současné době rozděleno rovným dílem mezi všech 20 týmů. Šestka – oba Manchesterské kluby, Arsenal, Chelsea, Liverpool a Tottenham – tvrdí, že při čerpání obrovského zahraničního příjmu si zaslouží větší část právě oni.

Na setkání v Londýně navrhl Richard Scudamore, výkonný předseda ligy, kompromis, podle něhož by 35% zámořských práv z příští obchodní fáze bylo rozděleno podle zásluh a tedy podle konečného umístění v tabulce.

Ještě se musí dohodnout detaily rozdělení, ale 50% domácích příjmů jsou rozděleny rovnoměrně, zatímco 25% závisí na televizních vystoupeních a dalších 25% je založeno právě na zásluhách. Prostřednictvím těch získala Chelsea za loňskou sezónu téměř 39 milionů liber, zatímco Sunderland jako poslední méně než 2 miliony liber.

Vy vysílací smlouvě 2016-19 si v loňské sezóně každý klub přišel na něco přes 39 milionů liber. Pokud by 35% bylo rozděleno podle ligové tabulky, týmy na konci by mohli očekávat příjmy okolo 10 milionů liber a méně. Nicméně s očekávaným zámořským rostoucím trendem Scudamore uvedl, že celkové výnosy budou pro každý klub i nadále růst. Doufá, že tak na dalším hlasování bude schválen kompromis, ale po včerejších diskuzích se zdá, že je to méně pravděpodobné.

Očekává se, že Everton, Leicester City a West Ham budou volit s velkou šestkou – očividně aby zvýšili šanci na vyšší příjmy při umístění v první půlce tabulky – ale je zapotřebí 14 hlasů, aby se změna schválila.

2 komentáře

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..