Velké kluby se budou krmit na těch malých a vytvářet super-týmy

0

Navrhované změny Liverpoolem a Manchesterem United otřásly s anglickým fotbalem. Někteří jsou z Projectu Big Picture nadšení, zdá se ale, že většina je proti. A není divu. Pro malé kluby by se mohlo jednat o další nevýhody – alespoň co se hráčů týče. Proč? Tady jsme se na to podívali blíže…

V roce 2016, šest dní poté, co jej Manchester City podepsal z australského Melbourne, byl Aaron Mooy poslán na hostování do Huddersfield Town. Na konci sezóny, před svým debutem se City, byl Mooy Teriérům prodán a to za 10 milionů liber – tedy více, než City Football Group zaplatili za hráčův předešlý klub Melbourne.

Tento příběh je jasný příkladem toho, jak se zdvojnásobil systém hostování jako způsob obohacování sportovní elity, píše Tim Wigmore pro The Daily Telegraph. Mooy nebyl nikdy součástí plánů prvního týmu City. Ale jeho podpis klubu poskytl další finanční prostředky. Nemusel odehrát ani minutu pro to, aby byl považován za úspěšný obchod.

Jedná se jen o jeden z mnoha, mnoha příkladů toho, jak bohaté kluby využívají hostující systém. Taková Chelsea, která je svými výpůjčkami proslulá, má k dnešnímu dni na hostování 29 hráčů – což ve skutečnosti představuje mírný pokles oproti předchozím 40+.

Velká část fotbalistů, kteří odejdou na hostování, se do svého mateřského klubu vůbec nevrátí. Nicméně tím, že poukáží na své kvality, umožní jejich klubům prodej za vyšší ceny a tím i větší profit. To zvyšuje finanční výhody klubů a pomáhá plnit předpisy o finanční fair play.

Systém výpůjček „se stal klíčovým strategickým prvkem rozvoje aktiv a nakonec i ziskovosti – řízený bohatými a mocnými,“ vysvětluje Alex Bond, akademik z Leeds Beckett University.

FIFA chce tento systém změnit. V únoru tohoto roku navrhla plán, kdy kluby budou moci na hostování posílat pouze 8 hráčů ve věku 22 let a výše.

Projekt Big Picture, který jsme Vám představili tady, naopak navrhuje restrukturalizaci a to samozřejmě opačným směrem. Kluby by mohly na hostování poslat až 15 hráčů. V jednom anglickém týmu by pak mohli hrát až 4 fotbalisti ze stejného klubu.

Výsledkem toho by bylo, že menší týmy budou více závislé na talentech větších klubů. Z krátkodobého hlediska jim to sice poskytne levné posily, ale zároveň to dodá o to větší moc gigantům PL. Budou daleko selektivnější ve výběru hostování svých hráčů. Menší týmy se tak stanou „výcvikovými tábory pro elitu“, varuje Bond.

To navíc jen velikány Premier league podpoří v dalším nakupování mladých hráčů, kteří se do prvního týmu většinou ani nedostanou. Velkokluby si tak budou vytvářet super-kádry a ty menší v pyramidě budou stále více a více spoléhat na hostující hráče.

 

↓ Previews všech ligových zápasů do Vaší 📧 ↓

 

🏠 pro více zpráv z Premier League

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..