Vysvětleno: Evropská Premier League a vše, co o ní potřebujete vědět

1
evropská premier league

Liverpool a Manchester United stojí za dalšími návrhy a jak bylo odhaleno v úterý, jednají o založení Evropské Power League. 

Tyto zprávy se objevily teprve týden poté, co bylo odhaleno, že právě tyto dva kluby stojí i za Projektem Big Picture, který byl o pár dní později na schůzi Premier League zatrhnut. Největší obavou klubů bylo, jak velká moc by Liverpoolu a Manchesteru United připadla.

Jak se očekávalo, tito dva giganti ale nemají v plánu zastavovat a rádi by pomohli vytvořit novou ligu s odhadovanou hodnotou 4,6 miliardy liber. Tucet klubů napříč Anglií, Francií, Španělskem, Německem a Itálií by se staly zakládajícími členy této nové soutěže.

Evropská Premier League má prozatímně stanoveno datum na rok 2022 a mohlo by se do ní zapojit až pět anglických týmů. Podle dostupných zpráv byla do jednání zahrnuta už i FIFA.

 

Tak a teď se podíváme na otázky a odpovědi:

Jak by nová Evropská Premier League vypadala?

Soutěž by měla mezi 16 a 18 týmy a hrála by se během klasické evropské sezóny v polovině pracovního týdne. To by znamenalo minimálně 30 zápasů pro každý klub ve formátu domácích a venkovních utkání.

Začala by jako typická ligová sezóna a následně by pokročila do vyřazovacích fází mezi nejlepšími týmy.

Sestup by mohl být součástí nové ligy.

Podobný projekt před 2 lety zahrnoval plán, kde by všech 11 zakladatelů nemohlo být po dobu 20 let ze soutěže vyřazeno, ostatní týmy pak ano. No a stejné podmínky se očekávají i v tomto novém formátu.

 

Opustily by top týmy Premier League?

Ne, ale na Premier League to bude mít obrovský dopad. Liverpool a Manchester United podle některých zpráv už dokonce jednají o připojení se k FIFou podporovanému turnaji. Kontaktovány už byly i zbylé čtyři týmy Velké 6 – Arsenal, Chelsea, Manchester City a Tottenham.

V kalendáři tak bude potřeba uvolnit ještě více místa pro to, aby tyto zápasy mohly být vůbec odehrány. Nezapomeňme ani na to, že klíčovou částí zkolabovaného Projektu Big Picture bylo snížení velikosti Premier League z 20 na 18 týmů.

Byla by Premier League i nadále tak lákavá, když většina velkých týmů by nejspíše dala přednost této nové soutěži?

Pokud bude nový formát úspěšný, dalo by to největším a nejbohatším anglickým klubům obrovský vliv, který si tak přál Project Big Picture.

Vše k Projectu Big Picture najdete tady

Při budouích vyjednáváních Premier League s provozovateli vysílání a sponzory by mohly být menší kluby potlačeny na stranu nebo by se mohly dokonce ocitnout i mimo vyjednávají stůl.

 

Co to znamená pro budoucnost Ligy mistrů?

Jedná se o návrh vedený FIFou, ne UEFou, a je tedy v přímé konkurenci s Ligou mistrů.

Předpokládá se že tato nová soutěž by efektivně uzurpovala Ligu mistrů a převzala její místo ve fotbalovém kalendáři. Pokud bude mít podporu UEFA, pak to bude bez problému.

Zatím ale není známo, jak k tomu přistupuje.

Tyto dva fotbalové orgány jdou často v klíčových otázkách proti sobě a bez podpory UEFA bude náročné něco takového prosadit dál.

UEFA by také díky tomuto přišla o většinovou část svých příjmů.

 

Jaká je vlastně šance, že k tomu opravdu dojde?

Oficiální prohlášení by mohlo spatřit světlo světa v následujících deseti dnech.

Ale složitost klubového uspořádání momentálně znesnadňuje najít pro novou soutěž  prostor. Každý velký evropský klub, který by se jí zúčastnil, má již nyní kalendář k prasknutí.

Současná dohoda Ligy mistrů běží do roku 2024 a novinka v podobě Evropské Premier League od roku 2022 se proto zdá téměř nemožná.

Bude zajímavé sledovat, jak bude tato situace pokračovat, jelikož samotná Liga mistrů plánovala do dalších let expanzi a novinky. Konkrétně od roku 2024. Například by došlo ke změně formátu skupinové fáze turnaje. Namísto 8 skupin po 4 týmech bychom viděli 4 skupiny po osmi týmech.

 

Není to jen to, o čem se hovořilo v posledních letech?

Ne tak zcela. Zapojení FIFy do čistě evropské soutěže je asi největším rozdílem.

Real Madrid a několik italských týmů, včetně Juventusu, chtějí založit Evropskou Super ligu už mnoho let.

Další novinkou je i finanční podpora ze strany JP Morgana. Gigant z Wall Street jedná o tom, že poskytne půjčku 6 miliard dolarů a pomůže tak financovat Evropskou Premier League už od základu. Budoucí příjmy z vysílání by měly fungovat jako splátky.

 

Co Evropská Premier League a Vy? Jaký názor na ní máte? Jste pro nebo proti?

Evropská Premier League - ano nebo ne?

 

↩️ Zpět na hlavní stránku

1 komentář

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..