Willian pod palbou kritiky. V Arsenalu mu to drhne, je už za zenitem, nebo jen potřebuje čas?

Fanouškům Kanonýrů se v úvodu angažmá předvedl náramně, od té doby se ale Willianovi příliš nedaří. Za poslední výkony se na jeho bedra dokonce snáší vlna kritiky od naštvaných příznivců. Potřebuje jen dostatek času na adaptaci, nebo ve svých dvaatřiceti letech už na podobný velkoklub nemá?

0
Doba čtení: 2 minut(-y)

Začal skvěle.

Willianův debut v Arsenalu byl z říše snů, když se po svém letní příchodu na Emirates Stadium uvedl v utkání proti Fulhamu podílem na všech třech brankách mužstva.

Dvaatřicetiletý Brazilec byl tehdy vyhlášen mužem zápasu, dostal přes 63 % hlasů nadšených fanoušků z celého světa.

„Myslím, že už to snad nemůže být lepší,” pukal po onom zápase radostí Mikel Arteta. „Ukázal, jak je zapálený pro hru a strhnul s sebou i ostatní.”

„Byl pro nás rozhodující. Na takové výkony od něj se těšíme a očekáváme, že je bude předvádět dlouhodobě. Je extrémně kvalitním fotbalistou.”

Zdálo se, že Arsenal našel konečně tu správnou náhradu za kreativního a ostrakizovaného Mesuta Özila.

Jenže s časem se začíná ukazovat, že Willianovo angažmá v Arsenalu možná tak idylické nebude. Od premiéry na Fulhamu nastoupil k dalším devíti utkáním, přičemž v žádném z nich ani neskóroval, ani neasistoval.

Kritika se valí také na vedení klubu. Lidé nechápou, proč Willian dostal ve svých 32 letech tříletý kontrakt a ke všemu pobírá 150 000 liber každý týden.

Udělal Arsenal chybu, když dal dvojnásobnému anglickému šampionovi v jeho věku tak dlouhou smlouvu? Nebo Willian prostě jen potřebuje po sedmi úspěšných letech v Chelsea více času na adaptaci?

Arteta zůstává přesvědčen, že ukáže, co v něm skutečně je.

„Prvním utkáním s Fulhamem začal parádně,” řekl lodivod Arsenalu. „Od té doby si prošel i zraněním, moc toho nenatrénoval, oproti ostatním klukům měl ještě kratší předsezonní přípravu. To se muselo projevit.”

„Všichni víme, jak je kvalitní, a že je super ho mít na hřišti. Myslím, že je rozdílový hráč.”

Willianovy kvality jsou skutečně nezpochybnitelné. Za svou kariéru vyhrál skoro vše, co se vůbec vyhrát dá a i v předchozím ročníku byl klíčovou součástkou mašiny Franka Lamparda, s níž nakonec vybojoval místenku v milionářské soutěži.

Ostatně při výhře Kanonýrů 1:0 nad Manchesterem United už to zase začínalo vypadat jako starý známý Willian. Neúnavně bojoval na pravé straně útoku a při jedné ze šancí dokonce napálil břevno.

Kritika se na jeho bedra nicméně vrátila hned víkend na to. Duel s Aston Villou se Artetovým svěřencům vůbec nepovedl, prohráli 0:3.

V problémech je ale nyní kompletní útok Londýňanů. Vždyť Aubameyang, Lacazette a Willian dali v této sezoně dohromady pouhopouhých 5 gólů. Celé mužstvo pak v osmi utkáních skórovalo jen 9krát, a Arsenal tak má nejhorší brankové konto v dané fázi sezony za posledních 22 let.

Je ale stále příliš brzy odepisovat Williana jako nepovedenou akvizici. Každý hráč, i ten nejzkušenější, potřebuje vždy určitý čas na zapadnutí a zvyknutí si na všechny novinky i lidi kolem sebe. A u každého je onen čas jinak dlouhý.

Ostatně i sám Brazilec otevřeně přiznává, že pro něj není jednoduché přizpůsobit se Artetově stylu hry a trénování. I přesto pro něj má velký obdiv.

„Může se stát, že kolikrát nepřijdete do styku s míčem a jste frustrovaný. Mikel ale vždycky říká: „Počkej chvilku, on k tobě sám dorazí.” Hodně se tu učím,” řekl někdejší hráč Blues nedávno pro Globo Esporte.

Právě španělský kouč Kanonýrů Willianovi hodně věří. Podle Artety má schopnost zužitkovat šance i když už se zdají zkažené. „Je den ode dne lepší a lepší. Věřím, že dokáže, že si místo na hřišti zaslouží.”

Pakliže ho trenér opět postaví, další příležitost ukázat, co v něm je, bude mít příští neděli na hřišti Leedsu.

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..