Manchester CIty čeká první zápas poté, co byli potvrzenými mistry Premier Legaue a Swansea by jim mohli pogratulovat, tedy dát ‚Guard of honour‘. Ale je to povinné? 

Tak nejdříve… Co to je guard of honour?

Guard of honour – česky ‚Čestná stráž‘ – je označení pro člověka, nebo skupinu lidí, kteří gratulují ostatním k jejich úspěchu.

V podstatě je to považováno za znamení úcty, přičemž ve fotbalu jsou obvyklými příjemci právě šampioni Premier League (a ostatních lig).

 

Je to povinné?

Není povinností žádného klubu dát Guard of honour čerstvě korunovaným ligovým šampionům, ale ceremoniál je obvykle mezi kluby dohodnut ještě před střetnutím. Háči jsou obvykle neochotní, ale nemohou být do tohoto nuceni žádnou z fotbalových autorit.

 

Kdy tato tradice začala?

Čestné stráže nejsou otázkou moderní éry a první se odehrála v roce 1955, kdy Manchester United jednu poskytl Chelsea.

United pokračoval v tradici v roce 1991, kdy oslavovali výhru titulu Kanonýrů a na Highsbury jim dali Guard of honour. Fakt, že Arsenal porazil v boji o titul Liverpool s tím mělo určitě něco společného.

 

Kdo čestnou stráž obdržel?

United má historii plnou uctivých oponentů, stejně tak ale i oni poctili nové mistry Chelsea v roce 2005. Na druhou stranu to stejné udělali Chelsea pro United o 2 roky později. Everton také oslavil úspěch titulu United a to při posledním dni sezóny v roce 2003 na Goodison Parku.

Jedním z nejznámějších guard of honour bylo, když Arsenal souhlasil s gratulacemi Man Utd, který si zajistil titul už v dubnu 2013. Důvod, proč to bylo pro Arsenal tak hořké, bylo, protože Robin van Persie, který hrál v barvách United, se předešlé léto přesunul právě z Arsenalu na Old Trafford.

Chelsea obdrželi v roce 2015 čestnou stráž od Liverpoolu a Modří to o rok později oplatili Leicesteru a Claudiu Ranierim při jejich historické fotbalové události.

Watford zatleskal Chelsea minulou sezónu.

Sir Alex Ferguson obdržel Guard of honour od obou týmů – tedy Man Utd a Swansea – a to při jeho finálním zápase na postu manažera v roce 2013.

 

Odmítl někdo složit čestnou stráž?

Zda by José Mourinho rád složil čestnou stráž svým rivalům ze City před 2 týdny, to je záležitost jiná, ale v Anglii se jedná o silnou tradici.

Ve Španělsku dochází v tomto ohledu k potížím. Trenér Realu Madrid Zinedine Zidan trvá na tom, že jeho tým guard of honour svým rivalům z La Ligy Barceloně po El Clásicu v případě, že budou do té doby korunovanými šampiony, nenabídne.

Barcelona již proslule nabídla gratulaci Realu Madrid na stadionu San Bernabeu v květnu 2008, nicméně to odmítli zopakovat před jejich posledním setkání v lize a to 23. prosince, dny poté, co Madrid vyhrál FIFA Mistrovství světa v klubovém fotbalu.

1 komentář

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..