Změna pravidel! IFAB upraví od příští sezony hru rukou, nově po ní může platit gól

Mnoho kontroverzí a nejasností ohledně hry rukou, které byly v průběhu této sezony hojně diskutovány, přiměly mezinárodní asociaci pro fotbalové pravidla IFAB změnit od příštího ročníku jejich znění. Nově na hru nebude mít vliv nechtěný dotyk útočícího hráče s míčem a pokud po něm bude vstřelen gól, má být uznán. Další zajímavou zprávu ohledně pravidel je testování nové technologie, jež sleduje zda je hráč v ofsajdu a měla by dát pomeznímu rozhodčímu okamžitou zprávu.

0
Doba čtení: 2 minut(-y)

Běží 63. minuta londýnského derby mezi Fulhamem a Tottenhamem, když za stavu 1:0 pro svěřence Josého Mourinho střílí Josh Maja svůj třetí gól v dresu Cottagers a přibližuje mančaft alespoň bodu, který by ale i tak byl v boji záchranu nesmírně cenný. Jenže branku nakonec VAR zrušil.

Proč? Davinson Sánchez těsně před tím napálil z blízkosti asi metru a půl záložníka Fulhamu Leminu do ruky, kterou měl v tu dobu sice doslova přitisknutou tělu a nijak s ní nezvětšil svůj objem, přičemž ani neměl šanci stihnout uhnout, jenže se od ní odrazil míč právě ke střelci gólu Majovi, a tak podle nynějšího výkladu pravidel zkrátka vstřelená branka musel být zneplatněna.

To je poslední velký incident, který zahýbal fotbalovým světem. A také přinutil IFAB jednat. Hned na to totiž definitivně rozhodla o změně. Vysvětluje ji tím, že stávající znění nebylo rozhodčími aplikováno konzistentně.

Konkrétní úprava spočívá v tom, že s platností od 1. července, tedy fakticky od příští sezony, bude branka platit i v případě, že jí bude předcházet dotek míče s rukou některého z hráčů útočícího týmu.

Do té doby IFAB alespoň apelovala na sudí v Premier League, aby v případech podobných tomu z duelu Fulhamu a Tottenhamu zohledňovali především přirozenost polohy ruky a vzdálenost hráče od toho, který míč vykopnul.

Wengerův ofsajdový návrh se bude testovat

Hra rukou byl ale jen jeden ze dvou bodů na programu pátečního zasedání IFAB. Řešilo se také další velmi diskutované téma – ofsajd. Někdejší kouč Arsenalu Arséne Wenger totiž přišel se zajímavým návrhem – hráč by nebyl v ofsajdu, pokud by jakákoliv část jeho těla byla alespoň na stejné úrovni, jako člen bránícího mužstva, který je ke své brance druhý nejbližší.

Ve směru k bráně, na níž útočí, by tak hráč nemusel být vyloženě před obráncem, ale fakticky i kousek za ním.

Aktuální pravidlo zní tak, že hráč je v ofsajdu už pokud je jakákoliv část jeho těla blíž k bráně soupeře než jeho druhý nejzataženější hráč.

Podle Wengera by po takové změně ubylo ofsajdů až o polovinu a také by se z velké části zamezilo kontroverzním situacím, kdy o (ne)platnosti gólu rozhodovaly doslova milimetry, neboli přesnost umístění ofsajdové linie videorozhodčím.

Tuto potenciální změnu plánuje IFAB nejprve otestovat, a to v nižší čínské lize. Poté by případně mohla být aplikována Fotbalovou asociací na její soutěže, tedy nejvyšší úrovně anglického fotbalu.

Zároveň s tím bylo oznámeno, že FIFA pokračuje v testování poloautomatické technologie na detekování ofsajdu, jež by měla v případě porušení pravidla okamžitě posílat signál pomeznímu sudímu. Pokud by byla tato technologie zavedena, asistenti by měli v popisu práce již pouze sledování hráče nacházejícího se v ofsajdu a toho, zda se zapojil do hry.

„Všichni dobře víme, že když je vstřelen gól a hráči i fanoušci musí čekat, jestli bude vůbec platit či ne, není to zrovna dobrý zážitek. Proto se soustředíme na tuhle technologii, s níž by rozhodčí na lajnách ihned věděli, zda se hráč v ofsajdu nacházel či ne a předešlo by se tomu, že by se několik desítek sekund čekalo na nakreslení čar asistentem u videa,” uvedl Mark Bullingham, šéf anglické Fotbalové asociace.

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Uveďte Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..